Ziołowe wsparcie w leczeniu łuszczycy

O tym, jak poważnym i kłopotliwym schorzeniem jest łuszczyca, chyba nie trzeba nikomu przypominać. Nie trzeba też pewnie mówić, iż jedynym wyjściem w przypadku jej zdiagnozowania jest nauczenie się z nią życia, gdyż łuszczyca jest niestety chorobą nieuleczalną. Warto natomiast mówić o różnorodnych sposobach i metodach na to, aby życie z łuszczycą stało się bardziej przyjazne dla człowieka. Aby znikł dyskomfort związany z pojawiającymi się twardymi łuskami przedwcześnie obumarłych komórek skóry. Zobaczmy zatem, jakiego rodzaju medykamenty czy też leki ziołowe, będziemy mogli zastosować w procesie zwalczania łuszczycy i minimalizowaniu negatywnego wpływu jej objawów, na życie człowieka.

Podstawa to zmiana nawyków.

Nie da się ukryć, iż bez zmiany naszych codziennych nawyków, w tym także nawyków żywieniowych, niestety, ale nie uda nam się niczego osiągnąć. Musimy tutaj w pierwszej kolejności zrezygnować z używek w stylu nikotyny i alkoholu, gdyż będą negatywnie wpływać na chorobę i jeszcze bardziej ją zaogniać. Warto tutaj dość wnikliwie zajrzeć do swojego garnka, w celu wyeliminowania produktów mogących nasilać objawy łuszczycy, a wprowadzić do niego te składniki, które będą obojętne, a najlepiej jeśli będą wpływać na minimalizowanie występujących objawów.

  • Warto zrezygnować z: wędlin, mięsa wieprzowego, podrobów, czekolady, kakao, kawy, warzyw strączkowych, czarnych porzeczek i ostrych przypraw a w szczególności octu.
  • Warto do diety wprowadzić: ryby i owoce morze, oleje (tak, aby dostarczyć odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminy D), owoce cytrusowe, pietruszkę, sałatę, czosnek, marchew. Warto także zaopatrzyć się w tran i olej z wiesiołka dwuletniego.

Oczywiście poza modyfikacją diety i rezygnacją z używek, warto także zmienić codzienne nawyki życiowe. Należy zachować ostrożność, aby nie doprowadzać do zadrapań i skaleczeń. Warto także systematycznie nawilżać skórę stosując wazelinę, balsamy do ciała, czy też różne olejki. Wypada także zrezygnować z wanny na rzecz prysznica, gdyż nie działa on tak bardzo wysuszająco na skórę, a do samej kąpieli raczej nie warto używać gąbek, gdyż mogą powodować podrażnienia skóry. Warto także korzystać ze słońca, bowiem rozsądne opalanie wpływa korzystnie na zmiany chorobowe. Rezygnujemy także z wszystkich kosmetyków na bazie spirytusu, oraz odzieży z ostrej i czystej wełny.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż żadna, nawet najlepsza terapia łuszczycy metodami ziołowymi, nie przyniesie nam tak dobrych efektów, jak terapia wsparta dodatkowo zmianami naszej diety i codziennych zachowań. To właśnie te czynniki pozwolą odzyskać utracony komfort z życia, a to przecież jest kwestią zdecydowanie najważniejszą. Nie ma sensu podejmowanie leczenia, jeśli nie zdecydujemy się jednocześnie na zmianę nawyków żywieniowych i nie zrezygnujemy z kilku podstawowych używek. PO prostu bez tego łuszczyca będzie bardzo uciążliwym towarzyszem naszego chorego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *