Zioła w medycynie naturalnej.

Ludowa medycyna naturalna to gałąź medycyny, do której w ostatnich latach wracamy z coraz większym impetem. Wynika to głównie z faktu tego, iż w większości przypadków leki farmakologiczne będą niestety poza swoim dobrym wpływem, wywierać także wpływ negatywny. Warto tutaj z góry wspomnieć o kwestii tego, iż działanie leku powinno przynosić więcej korzyści, niż strat. Jeśli więc w danym przypadku skutki uboczne leku farmakologicznego są zbyt duże w stosunku do korzyści, jego zażywanie należy postawić pod dużym znakiem zapytania. Tym bardziej, iż zioła w medycynie naturalnej, stosowane są już od lat. Dzięki temu mamy dość szeroką wiedzę na temat ich stosowania. Obecnie zaś wiedza ta jest dodatkowo poparta twardymi, naukowymi dowodami.

Jak stosowano zioła w medycynie naturalnej?

Jeśli chodzi o stosowanie ziół w poprzednich stuleciach, to trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, iż poziom wiedzy medycznej stał wówczas bardzo nisko. W wielu bardzo poważnych przypadkach, co do których nie ma wątpliwości dziś, iż są uleczalne, po prostu puszczano krew, licząc na to, iż choroba znajduje się we krwi. W wielu z tych przypadków, mogłyby wystarczyć odpowiednie leki ziołowe i dobre podejście medyczne. Dziś o tym już wiemy, niemniej jednak wówczas nie posiadano tak rozległej wiedzy, jaką dysponujemy obecnie.


Warto tutaj także podkreślić, iż zioła w medycynie naturalnej traktowane były w pewnym sensie jako element świata magii, przez co też skutecznie zwalczane były przez kościół katolicki. Ten bowiem dopatrywał się w tym wszystkim działania samego diabła. Z drugiej zaś strony, za największy rozkwit i rozwój ziołolecznictwa należy być wdzięcznym mnichom chrześcijańskim. To oni bowiem pierwsi zaczęli mądrości ludowe w tym zakresie spisywać i badać, a następnie wytwarzać własne leki ziołowe w oparciu o wiedzę zdobywaną przez lat. Niewątpliwie pomocnym było to, iż mnisi posiadali umiejętność pisania, a więc wiedza o działaniu poszczególnych ziół mogła przetrwać w niezmienionej formie przez kolejne lata. Korzystać z niej mogli w zasadzie wszyscy, co tylko poszerzało zastosowaniu i prowadziło do dalszego unowocześniania leczenia ziołami.

Współczesne zastosowanie ziół w leczeniu.

Obecnie można powiedzieć, iż stosowane są one niemal identycznie jak zioła w medycynie naturalnej. Aczkolwiek mamy jednakże do czynienia ze znacznym postępem wiedzy i nauki. Dzięki temu, poszczególne zioła i ich działanie zostały dogłębnie zbadane oraz przeanalizowane. Dało to nam podstawy to przygotowywania specyficznych mieszanek leków ziołowych o specjalnych właściwościach. Coś czego nie byli w stanie osiągnąć starożytni czy też średniowieczni medycy ze względu na ograniczone możliwości.

Na dzień dzisiejszy więc, wszelkiego rodzaju leki ziołowe są już bardzo starannie przygotowywane. Ich skład jest zawsze dobrany optymalnie do zaspakajania potrzeb chorego w danym przypadku organizmu. Dzięki temu zaś, leczenie z ich zastosowaniem staje się o wiele bardziej skuteczne w każdym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *