Wybór drzwi przeciwpożarowych

Dzisiaj, każdy z nas, kto posiada w domu kotłownię, musi mieć w niej zamontowane drzwi przeciwpożarowe. Po prostu regulują to odpowiednie przepisy prawne. A rynek jest zasypany masą takich drzwi. Z reguły wykonane są takie drzwi z blachy, ale znaleźć można również drzwi z drewna bądź profili stalowych, aluminiowych.

Drzwi płaszczowe stosuje się najczęściej w bocznych wejściach do budynku, a więc jako drzwi zewnętrzne. Czasami stosuje się je również w pomieszczeniach, ale tylko tam, gdzie wygląd nie odgrywa jakiejś roli. Drzwi płaszczowe najczęściej wypełnia się specjalną watą szklaną. To najtańsza wersja drzwi przeciwpożarowych. Są one zdecydowanie tańsze od drzwi drewnianych jak i profilowych.

Drugą wersją są drzwi przeciwpożarowe drewniane. Stosuje się je najczęściej wszędzie tam gdzie oprócz przepisów bardzo ważny jest wygląd, a zatem w restauracjach czy hotelach.

Natomiast do ostatniej grupy należą drzwi profilowe. Takie drzwi wykonywane są z profili aluminiowych albo stalowych. Mogą być również przeszklone, jednak szkło musi być ognioodporne. Najczęściej stosuje się je w szpitalach, urzędach, itp.

Drzwi przeciwpożarowe, które montowane są na zewnątrz budynku muszą mieć zamontowaną dodatkową listwę opadającą. Jej działanie polega na ograniczeniu możliwości przedostania się ognia z jednej strony na drugą.
Aby drzwi przeciwpożarowe były w 100% sprawne należy dodatkowo zamontować jeszcze jedną rzecz. Chodzi o samozamykacz. To element, który powoduje, że drzwi po otwarciu samoczynnie będą się zamykać.

Jak widać, wybór jest dość spory, a dodatkowo dochodzą do tego jeszcze kolory oraz różni producenci, którzy stosują różne technologie i metody zabezpieczeń przed ogniem. Drzwi KMT to jeden z producentów, który specjalizuje się przede wszystkim w produkcji właśnie takich drzwi. Każde drzwi przechodzą w fazie projektu odpowiednie testy, i dopiero po zdobyciu odpowiednich certyfikatów zostają wprowadzone do sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *