Uprawa Rhododendronów w przydomowym ogrodzie.

Utrzymanie przydomowego ogrodu w dobrym stanie wymaga od nas sporego wysiłku. Niejednokrotnie też, będzie wymagać całkiem sporych nakładów finansowych. Wobec tego też, warto tutaj przynajmniej w pewnym zakresie ograniczyć swoją pracę i nakłady, poprzez nasadzenie roślin nie wymagających za wiele pielęgnacji. Jednymi z nich będą tutaj Rhododendrony. Jest to bardzo rozległa rodzina roślin wrzosowatych. W naszych ogrodach spotkamy obydwie jej odmiany a więc zarówno Azalie, jak i Różaneczniki. Różnice między nimi polegają głównie na efektach, bowiem sama ich hodowla nie różni zbyt wyraźnie. Warto przemyśleć tego typu nasadzenie, gdyż może się to okazać nie tylko ułatwieniem dla nas samych, ale także może podnieść poziom estetyki naszego przydomowego ogrodu.

Zakup odpowiednich Rhododendronów.

W pierwszej kolejności trzeba będzie pozyskać odpowiednie sadzonki roślin. Tutaj najważniejsze jest to, aby dostawca Rhododendronów zagwarantował nam dostarczenie odmian, które nadają się do uprawy ogrodowej. Trzeba nam bowiem pamiętać, iż niektóre odmiany, zarówno Azalii, jak i Różaneczników, będą charakteryzować się zbyt mała odpornością na niskie temperatury. W naszej strefie klimatycznej zaś, zimą, mrozy mogą dochodzić nawet do ponad dwudziestu stopni poniżej zera. Na takie mrozy nie wszystkie odmiany będą przygotowane genetycznie. Dlatego też, profesjonalny dostawca Rhododendronów, powinien starannie wskazać nam te odmiany, które z powodzeniem będziemy mogli uprawiać w ogrodzie. Oczywiście nie oznacza to, iż pozostałe odmiany nie nadają się do niczego. Możemy je w dalszym ciągu uprawiać, aczkolwiek trzeba tutaj mieć na względzie nasadzenie doniczkowe. Pozwoli nam to bowiem na ich schronienie przed mrozami w pomieszczeniach gospodarczych. Na wiosnę zaś, kiedy mrozy znacznie zelżeją, będziemy mogli całe donice wystawić do ogrodu.

Zasady uprawy Rhododendronów.

Aby cieszyć się doskonałymi efektami uprawy, powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad jej prowadzenia. Oczywiście dobry dostawca Rhododendronów, powinien nam dostarczyć niezbędne informacje na temat wymagań każdej kupionej przez nas rośliny. Jednakże większość roślin z tej rodziny będzie mieć zbliżone wymagania. Najważniejsze jest zapewnienie zacienionego i osłoniętego stanowiska. Warto pomyśleć także o oczku wodnym, które zapewni lokalne podniesienie poziomu wilgotności. Azalie i Różaneczniki uwielbiają takie warunki. Trzeba jeszcze będzie tylko zadbać o prawidłowe przygotowanie gleby, która w tym przypadku powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem pH. Najlepiej jeśli będzie od przedziale 5-6,5. W tym celu oczywiście możemy zakupić gotowe mieszanki, lub wykonać taką samodzielnie. Składa się ona z trzech, równomiernie zmieszanych ze sobą składników. Będą to po kolei: gleba ogrodnicza (kompost), kora sosnowa i torf (nie odkwaszony). Taka mieszanka gleby będzie idealnym podkładem pod uprawę Rhododendronów w naszych przydomowych ogrodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *