Ubezpieczenie OC dla gospodarstw rolnych i jego wybór.

Zgodnie z obowiązującą od roku 2003 ustawą o ubezpieczeniach, każdy z rolników obowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia OC, pod warunkiem ze jego gospodarstwo rolne przekracza powierzchnię użytkową jednego hektara. Jeśli nie spełnia tego warunku, ubezpieczenie OC nie jest w takim przypadku wymagane. Warto jednakże uwzględnić fakt tego iż tego rodzaju ubezpieczenia rolnicze, stanowią całkiem mądre rozwiązanie jeśli chodzi o wypadki z udziałem osób trzecich. Jest to bowiem ubezpieczenie, dzięki któremu w przypadku udziału osób trzecich w wypadku, podczas prowadzenia prac związanych z prowadzeniem gospodarstwa, w sytuacji, kiedy to właśnie osoby trzecie są poszkodowane, mamy z czego wypłacić im odpowiednie, wymagane odszkodowania.

Ile kosztuje takie ubezpieczenie?

Jedną z największych zalet takiego ubezpieczenia, jest fakt iż nie jest ono nazbyt kosztowne. Praktycznie rzecz biorąc, ubezpieczenie OC gospodarstwa rolnego to koszt w granicach nieco ponad stu złotych na rok, co przecież jest kwotą niesamowicie wręcz niska jeśli chodzi o pełne zabezpieczenie się przed konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków w prowadzeniu prac rolniczych. Trzeba tutaj także powiedzieć, iż możemy dość dowolnie dobierać ubezpieczyciela w zależności od tego jakie zaoferuje nam warunki, i jakiej wysokości ustali roczną składkę, choć to akurat nie powinno mieć tutaj większego znaczenia, gdyż składka płacona raz w roku, i to w wysokości niewiele ponad sto złotych, chyba nie uszczupli budżetu żadnego z rolników, a bezpieczeństwo dla swojego gospodarstwa, to przecież bardzo ważna sprawa.

Umiejętny wybór ubezpieczenia rolniczego.

Aby odpowiednio wybrać pakiet ubezpieczenia odpowiadający nam pod każdym względem, koniecznie należy przeprowadzić rozeznanie na rynku, dzięki któremu możliwe będzie określenie, czy w danym przypadku, dany pakiet ubezpieczeniowy będzie rozwiązaniem optymalnym. Chodzi tutaj o to, iż każda polisa ubezpieczenia rolniczego jest nieco inna w swojej podstawowej formie, i obejmuje poszczególne aspekty w w innym wymiarze, zaś rolnik powinien sobie określić które kwestie są dla niego najbardziej istotne, bowiem dzięki temu możliwe będzie dopiero prawidłowe przygotowanie się do pracy na gospodarstwie bez jakichkolwiek obaw o ewentualne koszty związane z wypadkami. Szczególnie chodzi nam tutaj o wypadki w których poszkodowane są osoby trzecie, a trzeba pamiętać, iż takie wypadki także się zdarzają.

Generalnie rzecz więc ujmując, warto się zabezpieczyć przed wysokimi kosztami związanymi z wypłacaniem odszkodowań osobom poszkodowanym w wypadku, i wykupić odpowiednią polisę ubezpieczenia rolniczego, dzięki której będzie można zagwarantować sobie wypłatę odpowiednich odszkodowań, dla osób poszkodowanych w wypadkach podczas prac związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *