Transport drogowy jako ważna gałęź gospodarki

transport drogowy

Transport drogowy jest niezwykle istotną działalnością usługową – zarówno dla sektora prywatnego jak i publicznego. Poruszamy się po drogach każdego dnia, czy to do pracy, szkoły, w charakterze turystycznym czy po prostu w innych celach prywatnych. Do środków transportu drogowego należą zarówno samochody osobowe, jak również dostawcze, tiry, a także środki komunikacji miejskiej i międzymiastowej.

Ważnym jest jednak wyróżnik iż chodzi tutaj wyłącznie o pojazdy kołowe. Głównym celem tej usługi jest dostarczenie osoby lub towaru w ściśle określone miejsce.

Niewątpliwą zaletą transportu publicznego jest fakt iż nie musimy posiadać prawa jazdy aby dostać się do celu. Przewoźnicy towarów stanowią doskonałe wyjście w przypadku gdy potrzebujemy przetransportować rzeczy, a nie posiadamy ku temu odpowiedniej licencji. Tyle o osobach prywatnych, cała gospodarka przecież opiera się na dostarczaniu setek tysięcy produktów czy towarów każdego dnia, w każdym miejscu na ziemi.

Właściwy transport drogowy, na każdym jego poziomie (od przewozu ludzi do przewozu towarów) regulowany jest przez przepisy transportowe. Wyglądają one inaczej w przypadku każdego państwa, jednak różnice nie są z reguły kolosalne.

W Polsce, niezwykle istotną jest ustawa z dnia 6 września 2001 r. (Dz.U. Nr 125, poz. 1371). Ustala ona zasady w jaki sposób transport drogowy powinien być wykonywany zarówno w kraju jak i w obrębie międzynarodowym. Poza tymi regulacjami, ustawa określa również zasady działania Inspekcji Transportu Drogowego. Przepisy te nie obejmują jednak pojazdów przeznaczonych do przewozu nie większej niż 9 liczby osób (włączając kierowcę) w celach niezarobkowych.

Gdybyśmy wyłączyli transport drogowy choćby na jeden dzień, mogłoby to być zgubnym w skutkach dla niejednej firmy czy nawet całej gałęzi gospodarki. Jest to niezwykle istotna dziedzina, która codziennie usprawnia życie miliardom ludzi na ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *