Skuteczne oświetlenie klatki schodowej.

Oświetlenie w domu jednorodzinnym odgrywa niesamowicie ważną rolę, toteż warto tutaj dołożyć wszelkich starań, aby było ono zorganizowane w jak najlepszy sposób. Bardzo ważne jest także to, aby eksploatacja oświetlenia była jak najbardziej wygodna w każdym przypadku. Szczególną zaś uwagę powinniśmy poświęcić kwestii oświetlenia na klatce schodowej, aby zagwarantować sobie możliwość włączania i wyłączania oświetlenia niezależnie od tego, w którym miejscu będziemy. Czy to będzie piętro czy też parter, naciśnięcie przycisku łącznika elektrycznego powinno zagwarantować włączenie lub wyłączenie oświetlenia. Przyjrzyjmy się wobec tego, zasadzie działania łączników schodowych, oraz kwestiom związanym z ich montażem.

Zasada działania łącznika schodowego.

Łączniki schodowe to specjalny typ łączników elektrycznych, które gwarantują nam wygodne i komfortowe sterowanie oświetleniem na klace schodowej. Niezależnie od tego który przycisk naciśniemy, czy też na piętrze czy ten na parterze, będziemy zawsze zdolni światło włączyć lub wyłączyć. Zarówno na parterze, jak i na piętrze zamontowany będzie taki sam łącznik, przez który przebiegać będą dwa obiegi elektryczne. Każdy z łączników, będzie przełączać obieg prądu raz na jedną linię, raz na drugą. Jeśli obydwa będą w tej samej pozycji, obieg elektryczny będzie zamknięty, popłynie prąd a tym samym włączy się oświetlenie na klatce schodowej. Jeśli jedne z nich przełączymy na drugą pozycję, światło zgaśnie. Teraz zaś, wystarczy przełączenie któregokolwiek z nich, aby obieg prądowy znów był zamknięty, a tym samym aby światło znów mogło się włączyć. Jednym słowem łącznik schodowy zapewnia nam możliwość efektywnego wykorzystania oświetlenia na klatkach schodowych, a co za tym idzie, będziemy mogli dzięki temu wygodnie sterować oświetleniem klatki schodowej.

Montaż łączników schodowych.

Oczywiście aby łączniki schodowe mogły prawidłowo działań w sterowaniu oświetleniem, trzeba jeszcze prawidłowo je podłączyć. Każdy z nich będzie mieć trzy wejścia i trzy wyjścia. Jedno z nich przeznaczone będzie na obieg neutralny, na którym zamontowane będą źródła światła, oraz dwa obiegi fazowe, zamiennie przełączane między sobą. Trzeba tutaj pamiętać o tym, aby tak podłączyć przewody, żeby obieg A jednego łącznika, był podłączony do obiegu A, drugiego łączniku, zaś obieg B, do obiegu B. wtedy będziemy mieć możliwość prawidłowego działania całego systemu oświetlenia schodowego, a to kwestia w naszym przypadku najważniejsza. Generalnie rzecz więc ujmując, możemy powiedzieć, iż w tym szczególnym przypadku, łączniki schodowe gwarantują nam znaczne ułatwienie kwestii obsługi oświetlenia klatki schodowej, a co za tym idzie, powinniśmy je wykorzystywać w tym zakresie. Dzięki temu też, będziemy mieć możliwość osiągnięcia wysokiego poziomu komfortu w naszych domach, co powinno być dla każdego z nas kwestią najważniejszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *