Rodzina programów dla kosztorysantów Norma

przydatne-programy-kosztorysowe-dla-budownictwa

Zawód kosztorysanta robót budowlanych wydaje się być niedocenianym, ale w rzeczywistości jest nieocenionym. To od pracy tych ludzi zależy czy oferty przedstawiane przez firmy budowlane startujące na przetargach okażą się konkurencyjne, ponieważ dobry kosztorysant nie wpisuje jedynie suchych cyferek do formularza, ale też wykazuje się kreatywnością w poszukiwaniu oszczędności w planowanej inwestycji.

Dobry kosztorysant zasługuje na dobre narzędzie. Cofnij – zasługuje na najlepsze narzędzia do kosztorysowania, np. takie jak programy kosztorysowe z rodziny Norma. Programy te od kilku lat wyznaczają trendy jeśli chodzi o możliwości i funkcjonalności tej grupy oprogramowania i jakkolwiek, żeby być sprawiedliwym, konkurencyjne rozwiązania np. programy Zuzia nie odstają, to jednak wybór konsumentów często ogranicza się do wybory jednego z programów Norma.

Rodzina programów do kosztorysowania Norma liczy sobie trzy wersje: PRO, STANDARD i EXPERT. Każda wersja o innych możliwościach funkcjonalnych i oczywiście o innej cenie. Przedstawiając skrótowo te programy powinniśmy zacząć od najpopularniejszego z nich.

Norma PRO to program, który powstał w 2003 roku na bazie doświadczeń producenta, firmy Athenasoft, który produkował wcześniej program kosztorysowy STRIX i Norma3. Program został doceniony na targach BUDMA, gdzie zdobył złoty medal w kategorii oprogramowania i zyskał dużą popularność w firmach oraz instytucjach, gdzie jest konieczność przygotowywania kalkulacji w formie kosztorysów inwestorskich czy ofertowych. Dodatkowo Norma PRO jako jeden z pierwszych programów pozwolił przygotowywać dokumenty w kalkulacji FIDIC, która choć mało znana wówczas, była przydatna przy rozliczaniu inwestycji w dofinansowaniem unijnym. Program do kosztorysowania Norma PRO pomimo długiego stażu na rynku wciąż cieszy się niezmienną popularnością i jest jednym z najchętniej kupowanym programów tego segmentu.

Młodszą siostrą wersji PRO jest Norma STANDARD. Program o identycznym wyglądzie, ale drobnych ograniczeniach w funkcjonalności, „podbił serca” małych firm i kosztorysantów indywidualnych swoją ceną. Program pozwala przygotowywać wszystkie najważniejsze rodzaje kosztorysów, brak zaawansowanych funkcji może przeszkadzać, głównie firmom czy instytucjom które musza dodatkowo porównywać różne kosztorysy czy sprawdzać ich poprawność. Dla kogoś kto jedynie przygotowuje mniej lub bardziej skomplikowane kalkulacje Norma STANDARD jest programem wystarczającym.

Ostatnim programem kosztorysowym z rodziny Normy jest Norma EXPERT. To program najmłodszy bo swoją premierę miał ok. 2010 roku i w stosunku do wersji PRO zmiany dotyczą przede wszystkim obsługi programu i sposoby pracy z nim. Norma EXPERT to technologiczne wejście w XXI wiek – bazy programu obsługiwane są przez protokoły SQL, wygodna obsługa oparta o interfejs wstążki czy dodatkowe funkcje rozliczania odpadów podczas inwestycji, powodują, że jest to program dla firm, które chcą mieć pewność pracy z najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem dostępnym na rynku.

Jaki program wybrać? Czy zdecydować się na któryś z rodziny Normy, a może szukać swojego wymarzonego programu pośród rozwiązań konkurencyjnych? Na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć samemu, najlepiej testując poszczególne rozwiązania w trybie demo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *