Praca dla księgowego. Jak wygląda specyfika zawodu?

Każda nawet najmniejsza firma korzysta dziś z usług księgowych. Zawile prawo podatkowe, a także duża odpowiedzialność, jaka ciąży na przedsiębiorcy za błędy w rozliczeniach firmy sprawia, że stanowiska księgowe są do obsadzenia praktycznie w każdej firmie. Duże firmy, które zatrudniają powyżej 50 pracowników, mają w swoich szeregach nawet kilku księgowych, którzy dbają o poprawny obieg dokumentów w przedsiębiorstwie. Te mniejsze firmy, bardzo często korzystają z usług biur księgowych, które za niewielką opłatą prowadzą księgowość niewielkich przedsiębiorstw. Do klientów biur rachunkowych w przewarzającej części należą jednoosobowe działalności gospodarcze, które nie generują zbyt dużej ilości dokumentów w miesiącu, dzięki czemu mogą powierzyć swoją księgowość właśnie takim biurom. Tego typu rozwiązanie jest modne w Polsce od około 5 lat, a outsourcing usług księgowych wydaje się bardzo przyszłościowym rozwiązaniem, które wraz z rozwojem nowych technologii i środków przekazu staje się jeszcze bezpieczniejszy, szybszy, a także stosunkowo niezawodny. Takie biura księgowe mają też pewną wadę, otóż obsługują one bardzo wiele przedsiębiorstw, a więc klienci nie mogą liczyć na indywidualne podejście.

Praca dla księgowych. Zatrudnić czy zlecić?

Rozwój nowoczesnych technologii, a w tym nieograniczonego dostępu do Internetu sprawiło, że na rynku zaaklimatyzowały się internetowe biura księgowe, w których obieg dokumentów praktycznie w 100% odbywa się przez Internet. Przedsiębiorcy skanują faktury i wysyłają je na skrzynki mailowe swoich księgowych, a na koniec miesiąca wysyłają oryginalne dokumenty pocztą lub kurierem. Dzięki takim rozwiązaniom, możliwe jest prowadzenie księgowości na odległość, co szczególnie doceniają przedsiębiorcy z mniejszych miejscowości gdzie nie ma stacjonarnych biur księgowych. Taki typ księgowości przekłada się na znacznie niższą kategorię cenową takiej usługi, które zaczynają się już od 50 zł przy niewielkiej ilości dokumentów w miesiącu. Jedynym minusem jest to, że trudno na odległość załatwić sprawy formalne, np.: takie, które wymagają oryginalnego podpisu księgowego czy też klienta. Oczywiście wszystko jest do załatwienia, ale trwa to znacznie dłużej niż w przypadku stacjonarnego biura księgowe, do którego w każdej chwili można podjechać. Sprawdź najnowsze oferty pracy dla księgowych.

Ofert pracy dla księgowych jest dużo

Zarobki księgowych są bardzo różne i zmieniają się w zależności od ilości obsługiwanych klientów, a także wielkości firmy. Księgowi pracujący na etacie w konkretnym przedsiębiorstwie są pochłonięci wszystkimi sprawami finansowymi przedsiębiorstwa, a także kadrami i innymi obowiązkami związanymi z obsługą księgową. Taki księgowy może liczyć na wynagrodzenie w przedziale od 3 do nawet 10 tys. złotych miesięcznie. Wszystko uzależnione jest od wielkości firmy, a także jej kapitału. Zwykle więcej można zarobić w firmach, których forma prawna, to spółka akcyjna zatrudniająca powyżej 200 pracowników. Księgowi pracujący w biurach podatkowych czy też księgowych mogą liczyć na podobne wynagrodzenie, ale to z kolei uzależnione jest od ilości obsługiwanych klientów, a więc im jest ich więcej, to więcej można zarobić. Mediana zarobków waha się jednak na poziomie 3-4 tys. złotych netto. Niektórzy księgowi zarabiają dodatkowe pieniądze przy obsłudze niewielkich firm „po godzinach”. Najlepsi mogą zarobić nawet drugą pensję, a więc ostateczne zarobki uzależnione są od chęci i solidności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *