Podstawowe kryteria w trakcie wyboru przedszkola

Na co rodzice powinni zwracać szczególną uwagę, gdy poszukują dla swojego dziecka przedszkola?

Po pierwsze, nie ma na naszym rynku przedszkola idealnego dla dziecka. Po prostu musimy szukać przedszkola, które będzie spełniało największą liczbę kryteriów postawionych przez nas.

 

Lista podstawowych kryteriów:

 • Bezpieczeństwo
 • Godziny otwarcie
 • Grupa
 • Jedzenie
 • Kadra
 • Kontakt przedszkola z rodzicami
 • Lokalizacja
 • Oferta edukacyjna
 • Cena
 • Warunki lokalowe
 • Dodatkowe zajęcia

Teraz pokrótce postaram się opisać każde z kryterium.
Na pierwszy ogień idzie bezpieczeństwo. Wato zwrócić uwagę, czy przedszkole posiada prawidłowo zabezpieczone drzwi wejściowe i wyjściowe. Czy również sam lokal przystosowany jest do maluchów, oraz wyposażenie jakie wchodzi w skład lokalu.

Godziny otwarcia to kolejne kryterium. Jest ono bardzo ważne, bo względem naszego malucha musimy dostosować się do naszych godzin pracy, co w dzisiejszym świecie jest nie lada wyzwaniem. Dlatego warto zapoznać się za w czasu, do jakiej godziny musimy dziecko odebrać.

Następnym warunkiem, które musimy jako rodzice brać pod uwagę jest ilość maluchów, które będą wchodziły w skład jednej grupy. Standardem jest że grupa powinno mieć około 20 osób, i aby tych 20 małych brzdąców pilnowały 2 przedszkolanki. Warto również zaczerpnąć informacji, czy grupa składa się z dzieci z tego samego rocznika, czy w skład grupy wchodzą młodsi i starsi. Pomijam sam fakt, czy taka grupa jest dobra czy zła. To już przede wszystkim decyzja rodziców.

Jedzenie, to chyba jedno z najważniejszych kryteriów, jakie powinniśmy brać pod uwagę, gdy szukamy przedszkola dla naszej pociechy. Na pewno powinno się zapoznać z jadłospisem, który aktualnie jest dostępny w przedszkolu. Oczywiście takie menu musi być zatwierdzone przez Instytut Żywności i Żywienia. Najważniejsze, aby jedzenie było różnorodne, aby młody organizm szybciej się rozwijał. Jeśli nasze dziecko jest np. alergikiem, warto dowiedzieć się, czy będzie mogło dostawać odpowiednie posiłki.

Skład kadry pracowniczej musi być również brany przez nas pod uwagę, gdyż atmosfera pomiędzy samymi pracownikami ma dość spory wpływ na późniejsze traktowanie dzieci przez kadrę nauczycielską.
Kontakt z rodzicami, to ważna kwestia, której nie można bagatelizować. A to dlatego, że nigdy nie wiadomo, w jakiej nasze dziecko znajdzie się sytuacji. Dlatego szybki kontakt przedszkola z rodzicem w razie takiej potrzeby jest ogromnie istotny, i przy wyborze przedszkola warto zapoznać się z opinią kilku rodziców, których dzieci już uczęszczają do tej placówki.

Lokalizacja, to kryterium, które dla rodziców odgrywa ogromną wręcz rolę. Jednak ta rola jest źle postrzegana. Gdyż rodzice biorą pod uwagę głównie swoją wygodę. Szukają przedszkola, aby mieli je po drodze do pracy, bądź przy samym domu. A to powoduje, że nie wybieramy wcale najlepszego przedszkola dla malucha. Placówka dla dobra dziecka powinna znajdować się w cichej okolicy. Powinno wokół niej znajdować się dużo zieleni, aby dzieci mogły oddychać jak najczystszym powietrzem. Dzisiaj w dobie powszechnej motoryzacji można łatwo i szybko dowieźć dziecko do dowolnego przedszkola w mieście.

Co należy rozumieć pod słowem oferta edukacyjna?
Patrząc na harmonogram zajęć najmłodszych nie można zapominać o jednym. Taki plan musi zostać wcześniej zatwierdzony przez MENiS. To daje nam pewność prawidłowego rozwoju naszego dziecka. To skład podstawowych zajęć, niezbędnych do prawidłowego rozwoju naszego malucha. Oczywiście, jeśli chcemy, aby nasze dziecko uczyło się dodatkowo, np. języków obcych, to wtedy najlepsze będą np. przedszkola językowe Warszawa.

Teraz czas chyba dla większości rodziców na najważniejsze kryterium, a mianowicie o cenę za wychowywanie naszego dziecka. Lepiej zapoznać się za w czasu, ile kosztować będzie nas przedszkole dziecka. I w tym punkcie należy zaznaczyć że przedszkola publiczne nie są wcale tańsze do prywatnych przedszkoli.

Warunki lokalowe, to punkt, który wydaje się łatwy do oceny. Bo widząc przedszkole myślimy, że jesteśmy w stanie ocenić, czy się ono nadaje dla dziecka. Nic bardziej mylnego. Nawet najlepiej przystosowane przedszkole może nie mieć odpowiednich zabezpieczeń, oraz nie przeszło odpowiednich odbiorów. Oczywiście wygląd, estetyka i sam wystrój są ważne, ale nie zapominajmy również o podstawowych kryteriach, jak np. spełnienie przepisów bhp, przeciwpożarowych, itd.

Ostatnim kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę są niewątpliwie dodatkowe zajęcia, jakie dane przedszkole oferuje nam rodzicom, jak i naszym dzieciom. To ważny element wyboru, bo przy dzisiejszej globalizacji każda dodatkowa umiejętność jest bardzo ważna.

Oczywiście, to nie wszystkie czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę, gdy szukamy przedszkola dla naszego dziecka. Jak się okazuje, nie jest to wcale łatwe. A na znalezienie odpowiedniego dla naszego dziecka przedszkola potrzeba naprawdę sporo czasu. I nie ma znaczenia czy jest to przedszkole Warszawa, Kraków, Łódź czy też przedszkole w mniejszej miejscowości, np. Radomsko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *