Plagi zwierząt szkodzą przyrodzie

Nie zawsze jest dobrze dbać o zwierzęta. Może brzmi to trochę dziwnie ale są takie przypadki kiedy możemy doprowadzić do zachwiania równowagi ekologicznej w przyrodzie. Jak wiadomo jeżeli czegoś jest za mało to jest źle, w odwrotnej sytuacji też nie zawsze jest dobrze, tak samo jest w przyrodzie. Dla dobrego funkcjonowania ekosystemu potrzeba stabilizacji, bez niej zaczynają występować dziwne zjawiska. Do takiego zjawiska można podczepić np. plagi ptaków. Są to jedne z najgorszych rzeczy w nowoczesnych miastach.

Ptaki mają wpływ dosłownie na wszystko, od tego jak wyglądają chodniki po to jak prezentują się wartościowe zabytki. Nie jest to dobra sytuacja kiedy ptaków w mieście jest za dużo, zaczyna się wtedy walka z ptakami, ale źródło tego problemu to zbytnia dbałość o ekologię. Jeżeli chcemy pozbyć się takiego problemu to musimy leczyć nie skutki ale przyczyny. Przyczyną takiego stanu rzeczy, przynajmniej moim zdaniem, jest złe dokarmianie ptaków. Często ludzie po prostu stawiają na parapecie stary chleb, bezużyteczne resztki lub stare jedzenie. Takiego rodzaju rzeczy sprawiają, że ptaki przyzwyczajają się do regularnych posiłków, tracą motywację do zdobywania pożywienia na własną rękę, w konsekwencji tracą instynkt. Nie tylko parapety są przyczyną plag ptaków np. dokarmianie na dworcach też stwarza dla owych ptaków łatwe jedzenie.

Jak odganiać ptaki

Najlepszą możliwością do walki z ptakami są odstraszacze. Istnieją różnego rodzaju odstraszacze jedne skuteczne drugie mniej, ich efektywność jest najczęściej uzależniona od tego jak zostały zainstalowane, nie w każdej sytuacji będą one skuteczne. Odstraszanie ptaków to wbrew pozorom dość skomplikowana operacja, złożona z bardzo wielu elementów. Nie tylko systemy do odstraszania ale również ingerencja człowieka czyli: kary za dokarmianie, utylizacja odpadków.

Podsumowanie

Najlepszą formą zabezpieczenia się przed plagami zwierząt to po prostu odpowiednia profilaktyka. Nie zawsze da się ją zastosować ale odpowiednie sankcje i kary na pewno są w stanie dużo pomóc. Ptaki same w sobie nie są problemem lecz ich nadmiar, przyroda potrzebuje różnorodności dlatego musimy o to dbać bo jak nie my to kto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *