Pistolety dla lakiernictwa

Proces lakierniczy jak bardzo dobrze wiemy do prawidłowego przeprowadzenia wymagać będzie przede wszystkim odpowiednio oczyszczonego powietrza wewnątrz pomieszczenia lakierniczego, ale także prawidłowo dobranego pistoletu lakierniczego w stosunku do rodzaju realizowanych zadań. Tutaj przede wszystkim istotny będzie poziom jakościowy wykonania samego pistoletu oraz jego typ, aczkolwiek umiejętności samego lakiernika także nie są tutaj mało istotne. Powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie te trzy aspekty, bowiem tylko w przypadku, kiedy będą one równomiernie stać na wysokim poziomie, możliwe będzie osiągnięcie wysokiego poziomu jakościowego realizowanych prac lakierniczych.

Dobór właściwych pistoletów.

Na rynku mamy bardzo dużo modeli pistoletów lakierniczych, toteż wybór tych, które sprawdzą się w danym zastosowaniu najlepiej nie będzie niczym wyjątkowo prostym. Bardzo istotnym aspektem będzie tutaj także to, aby technologia produkcji pistoletu stała na wysokim poziomie, bowiem nawet pistolety typu LVLP (Low Volume Low Prressure), nie będą sprawdzać się dobrze w przypadku kiedy nie będą profesjonalnie wykonane. Trzeba tutaj przecież pamiętać, iż pistolety Optima LVLP, to na chwilę obecną najbardziej zaawansowane technologicznie aerografy, które jednak wymagają prawidłowego wykonania, aby zapewniać doskonałe warunki pracy. Akurat ten typ pistoletów wymagania ma stosunkowo niewielkie zarówno w kwestii zapotrzebowania na powietrze, jak i na jego ciśnienie robocze, co też sprawia, iż nie trzeba przy ich stosowaniu stosować bardzo silnych kompresorów. Można nawet powiedzieć iż są to kompresory o zdecydowanie najniższych wymaganiach i wysokiej precyzji realizowanych prac. Co więc nie mają strat materiałowych jak w przypadku najstarszego typu pistoletów lakierniczych czyli pistoletów HP.

Pozostałe typy pistoletów lakierniczych będących w eksploatacji.

Warto tutaj także pamiętać o tym, iż poza pistoletami wspomnianymi powyżej czyli HP, oraz LVLP, mamy jeszcze do czynienia z dwoma innymi typami pistoletów:

  • HVLP – High Volume Low Pressure
  • LVMP – Low Volume Middle Pressure

Typ pierwszy to pistolety o dużym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze, aczkolwiek o niedużym ciśnieniu roboczym, zaś typ drugi jest pewnym kompromisem, który ma małe zapotrzebowanie na sprężone powietrze i średnie ciśnienie robocze. Wybór typu pistoletu będzie przekładać się nie tylko na precyzję wykonywanych prac lakierniczych, ale przede wszystkim na straty materiałowe oraz jakość realizowanych zadań. Zdecydowanie najlepiej będzie więc inwestować w pistolety Optima z serii LVLP, które generują niewielkie straty materiałowe, przy wysokim poziomie jakości realizowanych prac. Można nawet powiedzieć, iż na dzień dzisiejszy będą to najlepsze pistolety dostępne na rynku, toteż ich koszt jest w tym przypadku w stu procentach uzasadniony i nie ma co szukać oszczędności kupując tego rodzaju pistolety lakiernicze u niepewnych dostawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *