Opieka nad osobami starszymi

opieka

Opieka nad osobami starszymi jest spokojną, ale bardzo wymagającą pracą. Opiekunka lub opiekun muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie oraz być  wręcz wymarzonym kandydatem do takiej roli, która jest bardzo odpowiedzialna. Opieka nad osobami starszymi cieszy się dużą popularności ze względu na specyficzny rodzaj pracy lecz nie jest łatwo dostać taką pracę, ponieważ  trzeba spełniać określone warunki.

Przede wszystkim ceni się rodzaj, ilość i jakość kwalifikacji, ukończenie kursów lub szkoleń z zakresu opieki oraz doświadczenie pielęgniarskie. Opieka może być wykonywana w kilku rodzajach. Pierwszy z nich to tzw. asysta domowa, podczas, której do obowiązków opiekuna lub opiekunki należy pomoc w pracach domowych,  naprawy w domu, przygotowaniu posiłków, robieniu zakupów, pomocy w dotarciu do lekarza, rehabilitacji i podstawowych czynności pielęgniarskich. Asysta domowa polega na pomocy we wszelkich czynnościach związanych z codziennymi obowiązkami. W takiej sytuacji opiekun przychodzi na kilka godzin w ciągu dnia. Kolejnym rodzajem opieki nas osobami starszymi jest opieka krótkoterminowa, czyli taka która może trwać parę tygodni, na przykład po przejściu ciężkiej operacji, podczas złamania nogi lub ręki, bycia w trakcie ciężkiej choroby, po wypadku.  Funkcję opieki krótkoterminowej pełnią osoby z wykształceniem pielęgniarskim, rehabilitanci lub lekarze. Ostatnim rodzajem opieki nad osobami starszymi jest opieka długotrwała, z możliwością zamieszkaniem. Polega ona na odpowiednim dopasowaniu opieki do potrzeb osoby starszej. Może ona dotyczyć każdego zakresu łącznie z pracami domowymi, typu pranie, sprzątanie i gotowanie,  do tego dołączyć można usługi pielęgniarskie. Jeżeli osoba tego wymaga opiekun lub opiekunka może zamieszkać z pacjentem oraz dostosować się do zwyczajów i trybu życia panujących w domu osoby starszej.  Popularne stają się także wyjazdy za granicę w celu sprawowania opiek nad osobami starszymi.

Opieka nad osobami starszymi jest łatwym, przyjemnym  lecz odpowiedzialnym zadaniem. Między opiekunem lub opiekunką i osobą starszą tworzy się wieź i przywiązanie, o którą trzeba dbać i ciężko ją zerwać, dlatego osoby do pełnienia roli opiekuna starannie się dobiera. Dobrą opiekunkę do osoby starszej możemy obecnie bez trudu znaleźć w internecie wpisując przykładowo „domowa opieka nad osobami starszymi i chorymi Gliwice„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *