Odbiór telewizji cyfrowej w Polsce

Telewizja cyfrowa to proces globalny i każdy kraj prędzej czy później będzie musiał zastąpić sygnał analogowy, nowym sygnałem cyfrowym.
Telewizja cyfrowa to lepsze wykorzystywanie dostępnych na rynku technologii.

Do podstawowych zalet telewizji cyfrowej (w porównaniu do telewizji analogowej) należą:

  • nadawania większej liczby programów telewizyjnych na tym kanale;
  • olbrzymia poprawa jakości dźwięku jak i obrazu;
  • telewizja HDTV (High Definition Television);
  • możliwość wyboru języka w trakcie oglądania programu.

W Polsce dostępne są trzy darmowe multipleksy (MUX’y). Mux to paczka programów nadawanych na tej samej częstotliwości. W przypadku analogowej telewizji na tej samej częstotliwości mógł być nadawany tylko i wyłącznie jeden program telewizyjny.

Całość powoduje, że niektóre osoby będą musiały zmienić poszczególny sprzęt do odbioru telewizji dvb-t.
A więc po kolei. Zacznijmy od telewizora. Odbiornik telewizyjny powinien posiadać wbudowany w sobie tuner zgodny ze standardem mpeg-4. Trzeba jednak uważać, bo można jeszcze dostać na naszym rynku modele ze standardem mpeg-2, które pozwolą nam tylko na odbiór dźwięku. Aby móc odbierać na takich odbiornikach również obraz, konieczne będzie dokupienie dodatkowego modułu.

I może być to albo dekoder albo odpowiedni moduł Ci, który możemy zamontować w naszym telewizorze.
Jeśli posiadamy telewizor, który nie obsługuje standardu mpeg-4 i nie chcemy kupować nowego telewizora, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni dekoder dvb-t. Na rynku jest ich naprawdę dużo. Przyzwoity można już kupić za około 60-70 złotych, co w porównaniu do zakupu nowego telewizora nie jest wcale dużym wydatkiem. Ostatnim rozwiązaniem, jest odbiór telewizji na komputerze. Tunery do komputera są niedrogie, nie zajmują wiele miejsca i niewątpliwym plusem jest możliwość zabrania go ze sobą w każdą podróż.

Gdy już wiemy, co należy zrobić ze swoim odbiornikiem, przychodzi czas na odpowiedni dobór anteny dvb-t. Od razu trzeba zaznaczyć, że jeśli bez problemu odbieramy telewizję analogową, to z dużym prawdopodobieństwem będziemy odbierać telewizję cyfrową.

Jeśli jednak będziemy kupować nową antenę, warto wiedzieć jedno. Fale pasm UHF tracą na sile przy przejściu przez ściany, co znacząco obniża skuteczność anten pokojowych. Warto podkreśli, zanim przystąpimy do montażu anteny, najpierw musimy zorientować się, gdzie znajduje się najbliższy nadajnik, aby odpowiednio ustawić antenę.
Na sam koniec wspomnę jeszcze, że to tylko podstawowe kwestie, które musimy spełnić, aby cieszyć się telewizją cyfrową. Do całości doliczyć jeszcze trzeba: okablowanie, ukształtowanie terenu, itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *