Nowoczesne kleje utwardzane promieniowaniem UV.

Postęp technologiczny odbywa się nieustannie w każdej dziedzinie działalności człowieka. Szczególnie istotny jest tutaj przemysł, dzięki któremu możemy produkować jeszcze lepsze jakościowo przedmioty użytku codziennego, niezbędne nam do normalnej egzystencji. Mogą one być trwalsze, lepsze, tańsze i bardziej funkcjonalne. Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań, które przyczyniają się do znacznej poprawy warunków produkcji w wielu branżach, jednym z bardziej ciekawych jest zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Jest to technologia stosowana już całkiem powszechnie w wielu branżach wytwórczych, przede wszystkim tam, gdzie niezbędna jest precyzyjna, trwała i tania spoina, której wykonanie nie zajmuje dużo czasu.

Zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Jak już o tym wspomnieliśmy, tego typu technologia klejenia trafiła do całkiem szerokiego spektrum zastosowań w wielu branżach przemysłowych i produkcyjnych. Zdecydowanie najbardziej popularna jest w przypadku branży elektrotechnicznej oraz elektronicznej. Bardzo często stosowana jest także w branżach motoryzacyjnych i pokrewnych. Ostatecznie, spoiny tego rodzaju nadają się idealnie przy produkcji sprzętu optycznego oraz medycznego. Mamy więc do czynienia z bardzo szerokim zastosowaniem tej technologii, co wynika przede wszystkim z licznych zalet związanych z jej wdrożeniem w danym procesie technologicznym.

Zalety stosowania spoin utwardzanych promieniowaniem UV.

Co prawda, aby możliwe było wykorzystanie tego typu technologii, niezbędne są odpowiedniej klasy systemy typu UV do utwardzania spoin, co będzie w wielu przypadkach dość konkretną inwestycją, jednakże z drugiej strony, wdrożenie tej technologii pociąga za sobą liczne korzyści. Do najważniejszych należy tutaj bez wątpienia zaliczyć następujące kwestie:

  • Niski koszt jednostkowy wykonania spoiny – jest to zdecydowanie najprzystępniejsza cenowo forma spoiny, dostępne w przemysłowym zastosowaniu.
  • Bardzo dobre parametry techniczne spoiny
  • Szybki czas utwardzania – w zależności od zastosowanych klejów i technologii. Najszybciej, można spoinę utwardzić podczas 10-sekundowego naświetlania promieniowaniem UV.
  • Długi okres żywotności kleju – od jego aplikacji na klejone płaszczyzny, do czasu, kiedy konieczne będzie utwardzenie, aby nie zmarnować kleju, może mijać nawet do 60 minut. Mamy więc stosunkowo sporo czasu na to, aby spokojnie upewnić się, czy klejone przedmioty są dobrze względem siebie ustawione. Jest to też czas na ewentualne poprawki. Można oczywiście przygotować w tym czasie większą ilość spoin do utwardzania, aby wykorzystać większe piec UV, w celu utwardzania większej ilości spoin jednocześnie.

Generalnie są to bardzo konkretne korzyści, dla których wielu przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie tej nowoczesnej technologii na swoich obiektach produkcyjnych. Inwestują stosunkowo spore nawet pieniądze w nowoczesne urządzenia, systemy i lampy UV, dzięki czemu mogą w przyszłości produkować sprawniej, taniej, wydajniej i więcej. Z całą pewnością jest to więc korzystne rozwiązanie dla większości przedsiębiorstw, które zdecydują się na taki krok w swojej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *