Nowa jakość – telewizja cyfrowa DVB-T

Do końca nadchodzącego roku w całym kraju zostanie wyłączona telewizja analogowa, którą zastąpi telewizja cyfrowa (nazywana DVB-T).

Jako wyjaśnienie dla wielu osób słowo DVB-T oznacza standard telewizji cyfrowej, która nadawana jest z nadajników naziemnych.

Co nam daje nowa jakość w nadawaniu?

Odpowiedź jest prosta. Emisja telewizji cyfrowej zapewnia nam o wiele lepszą jakość obraz i dźwięku w porównaniu do transmisji analogowych. Niewątpliwym plusem przemawiającym za cyfrowym odbiorem jest brak zakłóceń znanych nam z telewizji analogowych. Po prostu śnieżenie czy odbicia nie występują w telewizji cyfrowej.
Nowością jest system nadawania, który powoduje, że w jednym kanale (tzw. multipleksie) możemy odbierać wiele kanałów telewizyjnych. Nawet tych nadawanych w jakość HD (High Definition).

Telewizja cyfrowa daje nam również inne dodatkowe funkcje. Aktualnie w naszym kraju dostępne są dwie takie usługi. Mowa tutaj o EPG. EPG to elektroniczny przewodnik po programach telewizyjnych. Dzięki niemu nie będziemy potrzebowali już gazety, aby wiedzieć, co będzie w telewizji. Drugą usługą jest PVR. To usługa, która daje nam możliwość nagrywania programu telewizyjnego (aby móc nagrywać musimy posiadać odpowiedni tuner).

Teraz czas na pytanie, jaki odbiornik telewizyjny należy posiadać, aby móc odbierać telewizję cyfrową?
Aby telewizja cyfrowa była dostępna w naszym domu musimy spełnić jeden z poniższych warunków.
Musimy posiadać:

  • odpowiedni telewizor, który ma już w sobie wbudowany dekoder DVB-T
  • albo odpowiedni tuner z wbudowanym dekoderem DVB-T (nazywany dekoderem STB)
  • kartę telewizyjną do laptopa, która daje nam możliwość odbioru DVB-T

Istotne jest, aby każdy z wyżej wymienionych wyżej sprzętów posiadaj dekoder, który dekodować będzie w standardzie MPEG4. W naszym kraju wprowadzono właśnie ten standard nadawania telewizji cyfrowej.
Co gdy posiadamy telewizor, który dekoduje w standardzie MPEG2?
Wtedy mamy do wyboru dwie opcje.
Możemy albo zakupić nowy dekoder STB, albo zakupić odpowiedni moduł CI, który będzie zamieniał nam sygnał z MPEG4 na MPEG2. Oczywiście ta druga opcja uwarunkowana jest obowiązkiem posiadania w naszym odbiorniku wejścia na taki moduł.

Na sam koniec należy wspomnieć jeszcze o antenie do odbioru telewizji cyfrowej. Aby odbierać cyfrową telewizję nie musimy kupować nowej anteny. Do tego wystarczy nam obecna antena, jaką posiadamy.
Zaletą tego rodzaju telewizji jest niewątpliwie jej zasięg. Jakość programów teraz praktycznie każdy z nas będzie miał taką samą. W odróżnieniu od sygnału analogowego, który się nie sumuje, sygnał cyfrowy sumując się poprawia jakość odbioru. Dlatego nie zawsze trzeba antenę ustawić wprost do najbliższego nadajnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *