Nauka Kitesurfingu – sport dla wymagających

Kitesurfing

Czym tak na prawdę jest kitesurfing? Kitesurfing to jeden z najmłodszych sportów wodnych, który z roku na rok zyskuje coraz to większą popularność. Sport ten jest bardzo podobny do wszystkim dobrze znanego windsurfingu, lecz w tym przypadku do napędu wykorzystywany jest latawiec zamiast żagla. Kitesurfing pozwala rozwinąć dość duże prędkości i z pewnością dostarczy nam sporej dawki adrenaliny, zabawy i rozrywki. Jeśli chciałbyś uprawiać ten sport to ten artykuł jest idealny dla Ciebie.

Na czym polega kitesurfing?

Kitesurfing jest sportem zbliżonym do windsurfingu. Tutaj także wykorzystujemy deskę, która umocowana jest do naszych nóg. Różnica jest taka, że siłą pociągową nie jest żagiel, a specjalny latawiec. Na samym początku, gdy zaczynamy naszą przygodę z tym sportem konieczne jest skorzystanie z lekcji u profesjonalnego instruktora. Lepiej nie zaczynać zabawy z tym sportem na własną rękę, bowiem poprzez brak znajomości odpowiednich technik możemy sobie zrobić krzywdę, czy nabawić się kontuzji uniemożliwiającej dalsze treningi.

Kilka słów o nauce

Naukę kitesurfing najlepiej zacząć od wybrania szkoły lub instruktora, u którego będziemy brać lekcje. Osoba znająca się na rzeczy zapewni nam przekazanie wiedzy teoretycznej jak i praktycznej. Wytłumaczy nam wszystko związane z deską, jej zapinaniem, prowadzeniem jak i latawcem oraz pokaże technikę uprawiania tego sportu. Nauka kitesurfingu powinna odbywać się w stosunkowo płytkiej wodzie, aby w razie problemów nie doszło do podtopienia. Szkoła kitesurfingu to najlepsze rozwiązanie dla osób początkujących ze względu na bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że do uprawiania kitesurfingu wymagane są odpowiednie warunki atmosferyczne i sami na początku możemy mieć problem z oceną warunków i podjęciem decyzji czy są one odpowiednie, czy też nie. Do uprawiania kitesurfingu niezbędny jest wiatr wynoszący minimum 12 węzłów, na początku nauki wystarczy 10 węzłów. Na takim wietrze latawce bez problemu utrzymają się w powietrzu, a my będziemy mogli do woli szaleć po tafli wody. Jeśli więc marzymy o uprawianiu tego sportu to wystarczy poszukać odpowiedniej szkoły i zapisać się na lekcje kitesurfingu.

Sprzęt kitesurfingowy

Jeśli poważnie myślimy o rozwoju w kite to niezbędne będzie zaopatrzenie się w specjalny sprzęt kitesurfingowy. Na samym początku, gdy zapiszemy się na lekcje do odpowiedniej szkoły kitesurfingu będziemy mogli korzystać wypożyczanego sprzętu. Jeżeli chcemy posiadać swój własny sprzęt to musi się on składać przede wszystkim z latawca. Ważne, żeby latawiec był w dobrej kondycji technicznej. Latawce dostępne są w różnych rozmiarach i są dobierane do wagi i warunków wiatrowych. Niezbędny jest także bar do latawca, który posłuży nam jako drążek sterowniczy. Istnieje kilka rodzajów desek przeznaczonych do tego sprzętu. Najpopularniejsze rodzaje to Twin-Tip czyli deska pozwalająca na ruch w dwóch kierunkach oraz deska Directional, która przeznaczona jest do uprawiania tego sportu na falach czy również do prób szybkości. Jak widzimy osobie początkującej także będzie bardzo ciężko wybrać dla siebie odpowiedni sprzęt co tym bardziej przemawia za tym, aby skorzystać z rad profesjonalnego instruktora lub doradcy ze sklepu kitesurfingowego, który wszystkiego nas nauczy.

Jedno jest pewne – kitesurfing to wspaniały sport zapewniający mnóstwo atrakcji i adrenaliny, dlatego z pewnością warto się do niego przekonać i rozpocząć praktykowanie tej aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *