Łożyska stożkowe i ich zastosowanie.

Zastosowanie łożysk innych niż kulkowe, w ostatnich latach systematycznie rośnie. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż są to łożyska bardziej specjalizowane. Służą do przenoszenia obciążeń bardziej złożonych, a to jest coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnych maszynach i urządzeniach przemysłowych. Dzięki nowoczesnym łożyskom, bardziej złożonym, chociażby takim jak kulkowe, będzie możliwe osiągnięcie lepszej efektywności łożyskowania w danych okolicznościach. Warto tego typu kwestie mieć na względzie, gdyż poprzez zastosowanie dobrze dobranych łożysk można będzie zdecydowanie wydłużyć żywotność całego urządzenia i mechanizmu łożyskowanego. Warto więc o tego typu kwestiach pamiętać, szczególnie jeśli zajmujemy się konstruowaniem jakichkolwiek urządzeń mechanicznych.

Zastosowanie łożysk stożkowych.

Jednymi z ciekawszych pod względem konstrukcyjnym łożysk, są obecnie łożyska stożkowe. Charakteryzują się one stożkowymi bieżniami i wałeczkami w kształcie ściętego stożka. Są wykonywane z kątem działania w przedziale 10-35 stopni. Będą przeznaczone do przenoszenia obciążeń promieniowych i osiowych oraz osiowego ustawiania wału, czyli podobnie jak łożyska kulkowe skośne. W tym jednak przypadku są to łożyska zdolne do przenoszenia obciążeń w o wiele większym zakresie. Dopuszczalna w ich przypadku jest bardzo niewielka niewspółosiowość wału i oprawy, czyli podobnie jak w przypadku łożyska walcowych. Na rynku obecnie można znaleźć kilka typów łożysk stożkowych, z czego każdego będą przeznaczone do nieco odmiennych zastosowań.

  • Jednorzędowe – zdolne do przenoszenia obciążeń tylko w jednym kierunku, wobec czego z reguły stosowane są dwa łożyska. Są to łożyska rozłączne, przez co ich montaż jest znacznie ułatwiony.
  • Dwurzędowe i czterorzędowe – przeznaczone do przenoszenia bardzo dużych obciążeń promieniowych z jednoczesnym osiowym ustaleniem wału. Są to łożyska o budowie symetrycznej, a zatem będą pozbawione reakcji osiowej.

Są one wytwarzane z koszykami z blachy stalowej, aczkolwiek można zetknąć się także inne rozwiązania. Na przykład dwa masywne pierścienie łączone ze sobą rozpórkami. Jednakże takie rozwiązania będą stosowane przede wszystkim w przypadku łożysk o większych rozmiarach.

Pozyskiwanie odpowiednich łożysk.

Zapotrzebowanie na tego typu łożyska specjalizowane będzie w ostatnich latach zdecydowanie rosnąć. Przede wszystkim łożyska stożkowe z hurtowni będą stosowne w łożyskowaniu bardziej wymagających obrabiarek o dużych obciążeniach w toku pracy. W większości przypadków jeśli zajdzie konieczność wymiany łożysk w posiadanych obrabiarkach, będziemy mogli odczytać ich oznaczenia i dokupić dokładnie takie samo nowe łożysko. Warto jednakże pamiętać o tym, iż nie zawsze koniecznym jest zakup dokładnie takiego samego łożyska. Bardzo często możliwe będzie znalezienie łożysk zastępczych. To znaczy łożysk spełniających konkretne wymagania techniczne, ale jednocześnie nieco przystępniejszych cenowo. Z całą pewnością będzie to w wielu przypadkach korzystne podczas serwisowania maszyn i urządzeń, w których wykorzystywane będą tego typu specjalizowane łożyska. Pozwoli to bowiem na poczynienie pewnych oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *