Kupujemy zabawki dla dzieci, czyli poradnik dla rodziców

Zabawki, to nieodłączny element dzieciństwa. Każdy z nas, a także naszych przodków miał choćby jedną zabawkę – czy to pluszak, ołowiane żołnierzyki czy drewniany samolot. Nastały czasy, w których dziecko może mieć zabawkę taką, jaką tylko sobie wymarzy dzięki dostępności i powszechności tego typu towaru. Z każdej strony jesteśmy zasypywani możliwościami i szerokim wyborem towarów, w tym także zabawkowym, jednak jak wiemy, nie zawsze taki towar jest dobry jakościowo, a często nic nie wnosi do naszego życia. Co więc zrobić, aby w zabawkowym szaleństwie nie stracić głowy, i kupić tylko to, co jest naprawdę wartościowe? Wszystko postaram przedstawić w tym artykule

Kwestia jakości zabawki

Niektórym z Was może wydawać się, że zabawka nie musi być dobra jakościowo. Bo dziecko jest nieuważne, bo wypuszcza wszystko z rączek, lub po porostu jeszcze nie pojęło kwestii szacunku do przedmiotów którymi je otaczamy. Uważam jednak, że zabawka powinna być dobra jakościowo, i wcale nie musi wiązać się to z wysoką ceną. Dobrej jakości zabawka, nie tylko wygląda lepiej, bo kształty np. figurki są lepsze, a w przypadku pluszaków włosie jest bardziej przyjemne w dotyku i nie wypada tak szybko, ale także jest tutaj kwestia bezpieczeństwa, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Zabawka lepszej jakości, może okazać się bezpieczna – gorszy jakościowo plastik może w łatwiejszy sposób się połamać lub skruszyć.

Zabawka dobra to taka, która jest dostosowana do wieku dziecka

I nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo, takie jak uniknięcie połknięcia małych elementów przez malucha. Warto zwrócić uwagę na wiek naszej pociechy, oraz jej ogólny rozwój, sposób pojmowania świata. Posłużę się przykładem klocków LEGO, zwłaszcza tych, z których budujemy zamki, statki kosmiczne i inne trudne budowle, na których zbudowanie potrzebujemy wielu części. Klocki LEGO, to bardzo fajna zabawka, a czasem nawet pasja, czemu dowodzą starsi fani tego typu rozrywki, jednak taka zabawka może okazać się bezużyteczna dla mniejszego dziecka, ponieważ będzie zbyt trudna aby zbudować z niej obiekt, lepsze okażą się klocki Plenty Play które są dostępne na przykład w sklepie Planeta Puchatka bo możemy składać dowolne kształty, a same klocki są nieco większe od tych standardowych które proponuje LEGO. Dlatego, warto kupować zabawki z głową – nie warto inwestować w bardzo trudne zabawki w przypadku malucha, ponieważ nie tylko nie będzie nimi zainteresowany to również może je szybciej zgubić lub zniszczyć, a bardziej wymagające zabawki idą w parze z większą ceną.

Nauka poprzez zabawę?

Dla dziecka zabawa to część rozwoju, ale nauka np. czytania, pisania czy odczytywania godziny na zegarze jest również ważna. Ale dzieci się szybko nudzą, trudno o koncentracje na naukę, jeśli wokół tyle wspaniałych zabawek. I tutaj z pomocą przychodzą zabawki edukacyjne, które rozwijają pamięć, abstrakcyjne i logiczne myślenie, pomagają w nauce czytania czy właśnie jak KWID – zegarek dla dziecka, który pomaga w nauce czytania godzin, posiada klepsydrę ułatwiającą liczenie czasu aktywności dziecka. Produktów takich jest cała masa, i uważam, że powinny znaleźć się na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o kupno zabawek dla naszych pociech. Dzięki temu nauka nowych rzeczy nie staje się przykrą czynnością tylko czasem zabawy i uśmiechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *