Krzewy wrzosowate z rodziny Rhododendron.

Uprawa przydomowego ogrodu niesie za sobą konieczność ciągłego dbania o jak najwyższy poziom jego estetyki, a to można osiągnąć jedynie poprzez nasadzenie ładnych i estetycznych drzewek, krzewów oraz kwiatów. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się sadzeniem krzewów ozdobnych, a właściwie to nie tyle samym ich sadzeniem co prawidłowym doborem i kwestią prawidłowego podejścia do uprawy. Mamy nawet już upatrzone krzewy o których powiemy nieco szerzej a będą to rośliny z rodziny Rhododendron, które okazują się być bardzo mało wymagające a jednocześnie gwarantują nam doskonałe warunki estetyczne. Przyjrzyjmy się więc z bliska kwestii uprawy Różaneczników i Azalii w przydomowych ogrodach, aby mieć świadomość wszystkich wymagań oraz korzyści płynących z wyboru tych właśnie krzewów ozdobnych.

Zalety uprawy Azalii i Różaneczników.

Jeśli chodzi o korzystne aspekty uprawy Azalii i Różaneczników, czyli roślin z rodziny rododendron, to przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, iż rośliny te charakteryzują się stosunkowo niewielkimi wymaganiami w zakresie prac pielęgnacyjnych. Skupić się powinniśmy na ich prawidłowym nawadnianiu, oraz na tym aby przed samym nadejściem zimy nawodnienie było obfite. Można także przed zimą dodatkowo ogacić korzeń u samej nasady suchą trawą i liśćmi, co dodatkowo zabezpieczy korzeń przed przemarznięciem.

Najważniejszym jednak wymogiem w przypadku tych roślin, będzie konieczność przygotowania odpowiedniego stanowiska uprawnego. Chodzi tutaj głównie o to, iż wszystkie Rhododendrony, będą charakteryzować się tym, iż w stosunku do gleby mają specyficzne wymagania. Powinna ona być dość kwaśna, o odczynie pH w przedziale 5 – 6,5. Aby to osiągnąć trzeba będzie przygotować mieszankę trzech składników w równych proporcjach. Mieszamy więc ze sobą nie odkwaszony torf, korę sosnową oraz kompost lub glebę ogrodniczą. Tak przygotowaną mieszankę wsypujemy do dość sporych rozmiarów dołka w ziemi, aby roślina miała odpowiednie warunki na dość sporym zakresie, gdzie będą sięgać jej korzenie.

Wybór stanowiska do uprawy Rhododendronów.

Bardzo ważną kwestią będzie tutaj sprawa wyboru odpowiedniego stanowiska do uprawy azalii i różaneczników, bowiem będzie to odgrywać kluczową rolę w zapewnieniu roślinie dogodnych warunków. Wszystkie Rhododendrony wymagają od nas przygotowania stanowiska zacienionego o sporym poziomie wilgotności. Dobrym więc rozwiązaniem będzie przygotowanie stanowiska w sąsiedztwie większych drzew i krzewów, aczkolwiek trzeba pamiętać, iż nie każdy na takie sąsiedztwo będzie się nadawać. Chodzi tutaj głównie o kwestie systemu korzeniowego, który w przypadku Rhododendronów jest płytki, toteż sąsiad nie powinien mieć takiego samego systemu, gdyż w takim wypadku, będąc większym i silniejszym, bez problemu zebrałby wszystek wodę i substancje odżywcze w niej zawarte naszym Różanecznikom i Azalią. Musimy więc szukać sąsiadów o głębokim systemie korzeniowym co zagwarantuje naszym roślinom wysoki poziom bezpieczeństwa i dogodne warunki do wegetacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *