Kryzys gospodarczy a kredyty gotówkowe i bezpieczeństwo z nimi związane

Minęły dawno czasy, gdy uzyskanie kredytu było kwestią kilku chwil, a załatwienie formalności odbywało się „od ręki”. Dzisiaj biurokracja bankowa jest na tyle skomplikowana, że wiele osób już na starcie rezygnuje z opcji kredytu bankowego, wybierając pożyczki gotówkowe od parabanków – przy minimum formalności.

Dlaczego banki unikają udzielania kredytów?

Powodem tak nagłej zmiany postępowania banku względem klientów chętnych na kredyty gotówkowe jest kryzys gospodarczy. Banki obawiają się pożyczać pieniądze, ponieważ obecnie znacznie wzrosło ryzyko związane z tym procesem: ludzie tracą prace i źródła dochodów, a co za tym idzie, ciężej jest im spłacać kredyty.

Wyjątkiem są zobowiązania hipoteczne, których banki nadal udzielają wyjątkowo chętnie, ponieważ zabezpieczeniem kredytu jest wtedy hipoteka. W przeciwieństwie jednak do nich gotówkowy kredyt nie ma właściwie żadnego zabezpieczenia prócz umowy – na podstawie której bank może jedynie wnieść sprawę do sądu i zażądać postępowania windykacyjnego.

Gospodarka bankowa w kryzysie

Kryzys bardzo poważnie odbił się na gospodarcze bankowej. Banki mniej chętnie i rzadziej udzielają kredytów, zarabiając bardziej na lokatach i funduszach inwestycyjnych niż na kredytobiorcach. To w pewnym sensie doskonała wiadomość dla parabanków i prywatnych firm udzielających kredytów oraz pożyczek, które mają teraz znacznie większe pole do popisu. Gotówkowe kredyty udzielane przez takie firmy cieszą się sporym zainteresowaniem wśród tych osób, którym normalny bank odmówił udzielenia kredytu lub zaproponował warunki kompletnie niemożliwe do spełnienia.

Kredyt na tle pożyczki

Na tym wszystkim korzysta też inny produkt bankowy – pożyczka. O ile bowiem przykładowo kredyt gotówkowy to zobowiązanie zazwyczaj na kilkanaście lat, wynoszące często kilkadziesiąt tysięcy złotych, o tyle pożyczka to nieco mniejszy instrument finansowy. Kredyty na jej tle wypadają więc bardzo blado, zwłaszcza że obecnie na rynku bankowym istnieje zapotrzebowanie właśnie na małe pożyczki a nie na wielkie kredyty. Szczegóły na ten temat sprawdzisz na tej stronie.

Wyjątkiem mogą być gotówkowe kredyty przeznaczane np. na spłatę dotychczasowych zobowiązań lub pokrycie kosztów związanych z niespodziewanymi wydatkami (opłata za leczenie operacyjne, naprawa zniszczonego domu, zakup nowego samochodu z powodu uszkodzenia poprzedniego).

Niewątpliwie światowy kryzys gospodarczy nie wpłynął pozytywnie na globalny rynek finansowy i bankowy. Kredyty gotówkowe, które jeszcze do niedawna były podstawowym źródłem zarobków dla banków, dzisiaj plasują się na końcu zestawień. Banki uważniej badają finansową zdolność kredytową wnioskodawców i częściej odrzucają wnioski o udzielenie kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *