Kontrola dostępu – bezpieczeństwo

Biorąc na warsztat zagadnienie jakim jest kontrola dostępu, warto jest zastanowić się gdzie można ją zastosować. Dzisiaj z systemu kontroli dostępu korzystają firmy i przedsiębiorstwa, gdzie jest konieczność zablokowania dostępu do pomieszczeń osobom niepowołanym. Są to bardzo często sklepy, restauracje, muzea, teatry i inne miejsca, w których przebywają ludzie. Są to miejsca, gdzie nie życzymy sobie, by wszystkie osoby przechadzające się po korytarzu miały dostęp do wszystkich naszych pomieszczeń.

Dzisiaj możemy już zapomnieć o pęku kluczy, które trzeba ze sobą nosić. Teraz wystarczy czytnik biometryczny lub na karty zbliżeniowe i jedna, kilka, kilkadziesiąt lub kilkaset wybranych osób ma dostęp do danego pomieszczenia. Kontrola dostępu jest stosowana także w takich miejscach jak serwerownie, gdzie należy zniwelować do minimum zagrożenie wyłączenia serwerów przez osoby nieupoważnione. Co ciekawe nawet takie miejsca jak przedszkola, są objęte kontrolą dostępu. W placówkach oświatowych ze względów bezpieczeństwa dzieci nie powinny mieć dostępu do wszystkich pomieszczeń i powinna być wyeliminowana możliwość opuszczenia ośrodka bez nadzoru osoby dorosłej. Coraz więcej jest również prywatnych domów, które są wyposażone w system kontroli dostępu. Również luksusowe, chronione osiedla, mogą sobie pozwolić na ten najwyższy poziom zabezpieczeń.

Ewentualne ograniczenia instalacji systemu KD

Prawdę mówiąc łatwiej byłoby napisać, gdzie tego systemu kontroli dostępu się nie instaluje, niż gdzie jest on zalecany. Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń. Wszędzie, gdzie są jakiekolwiek przejścia lub drzwi, kontrola dostępu może być zainstalowana. Nawet Kościoły i pomieszczenia w pobliżu parafialnych budynków, mogą być wyposażone w takie rozwiązania. Są nawet żywe przykłady, gdzie ministranci zamiast podpisywać się na liście obecności, rejestrują swoją obecność na mszy za pomocą czytnika na karty zbliżeniowe. Jest to jednak połączenie tzw. rejestracji czasu pracy, a nie typowa identyfikacja osób.

Koszt takich rozwiązań jest dzisiaj w zasięgu każdego przeciętnego Kowalskiego, który ma jakiekolwiek dochody. Takie rozwiązania to obecnie koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najdroższe rozwiązania to już zaawansowana biometria, polegająca na przykład na odczycie układu naczyń krwionośnych w palcu. To rozwiązanie bardzo popularne jest w bankach a także instytucjach państwowych, gdyż gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa spośród systemów dostępnych na rynku.

Może właśnie i Ty potrzebujesz takiego rozwiązania? Nic prostszego. Obecnie na rynku jest wystarczająco dużo firm oferujących takie rozwiązania, by dostarczyć Ci czytnik kontroli dostępu najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *