Kleje utwardzane promieniowaniem UV i ich zastosowanie.

W branży przemysłowej wykorzystuje się na co dzień wiele różnorodnych metod łączenia ze sobą różnorodnych elementów. Jedną zaś z bardziej popularnych jest oczywiście ich klejenie. Tutaj zastosowanie znajdują różnorodne technologie, o bardzo zróżnicowanych parametrach spoiny, czasie schnięcia, czy też kosztach. Oczywiście , wykorzystywane będą w zależności od konkretnych potrzeb. Warto jednak zwrócić tutaj szczególną uwagę na kwestię zastosowania klejów utwardzanych promieniowaniem UV. W ostatnim czasie bowiem stały się one wyjątkowo popularne. Można nawet powiedzieć, iż przez wzgląd na wiele zalet, jakimi się charakteryzują, trafiły one do wielu branż produkcyjnych.

Korzyści płynące z zastosowania klejów utwardzanych UV.

W pierwszej kolejności, warto sobie tutaj wyszczególnić korzyści, jakie płyną z zastosowania klejów utwardzanych promieniowaniem UV. A trzeba pamiętać o tym, iż będą to stosunkowo spore korzyści. Trzeba będzie tutaj przede wszystkim wymienić następujące kwestie:

  • Stosunkowo niski koszt jednostkowy wykonania spoiny.
  • Bardzo dobre parametry techniczne spoiny – trwałość, wytrzymałość, odporność na działanie czynników zewnętrznych.
  • Bardzo szybki czas utwardzania spoiny – już nawet od 10 sekund, w zależności od rodzaju zastosowanego kleju, oraz wielkości samej spoiny
  • Długa żywotność kleju – od chwili nałożenia kleju, do czasu, kiedy konieczne jest jego utwardzenie, może minąć nawet 50-60 minut. W tym czasie, możemy dowolnie manewrować klejonymi elementami.

Są to stosunkowo konkretne korzyści, wobec czego nie powinno nikogo dziwić, iż technologia ta, jest regularnie wdrażana na wielu liniach produkcyjnych.

Proces klejenia przy zastosowaniu klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Sam proces klejenia nie odbiega w tym przypadku zanadto od innych technologii, wykorzystujących inne kleje. Tak samo, jak w innych przypadkach, trzeba będzie bardzo starannie przygotować powierzchnię klejonych elementów. Musi ona być przede wszystkim: wolna od zabrudzeń, czysta, sucha, odtłuszczona i płaska. Na tak przygotowaną powierzchnię rozprowadza się klej, na obydwu klejonych elementach, równą, cienką warstwą. Następnie można elementy ze sobą złączyć. Po ustaleniu ich wzajemnego położenia, wystarczy wykorzystać odpowiednie promienniki typu UV w celu utwardzenia spoiny.

Zastosowanie tego typu technologii.

Przede wszystkim jest to technologia stosowana w branży przemysłowej. Tutaj wykorzystuje się głównie przemysłowe lampy i systemy UV. Niemniej jednak można się zetknąć także z mniejszymi lampami UV, które pozwalają nam na zastosowanie tego typu rozwiązań nawet w domach i prywatnych warsztatach. Jest to bardzo korzystne, bowiem klejenie w tym przypadku jest tanie, szybkie i zapewnia trwałą, solidną spoinę. Najczęściej jednak zetknąć się z nią można w branży elektronicznej, elektrotechnicznej, czy też w motoryzacji. Bardzo często będzie także wykorzystywana w produkcji sprzętu medycznego, jak również w optyce. Jednym słowem, klejenie z zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV, jest technologią o wszechstronnym zastosowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *