Kabina lakiernicza i jej prawidłowa eksploatacja.

Inwestycja w kabinę lakierniczą, to dla każdego warsztatu lakierniczego jedna z podstawowych, ważniejszych inwestycji, na które należy się zdecydować, w celu osiągnięcia lepszego poziomu jakości realizowanych prac. Generalnie, trzeba przyznać, iż w przypadku zainwestowania w kabinę lakierniczą, przy jednoczesnym, prawidłowym jej wykorzystywaniu, można znacznie podnieść nie tylko jakość realizowanych prac, ale i efektywność całego warsztatu. Wynika to z faktu tego, iż kabiny lakiernicze to przede wszystkim wyjątkowo udogodnienie w realizacji prac lakierniczej. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii prawidłowej eksploatacji tego typu rozwiązań technologicznych.

Wybór odpowiedniej kabiny lakierniczej.

W pierwszej oczywiście kolejności, trzeba będzie dobrać odpowiednie urządzenie, spełniające wymagania konkretnego warsztatu. Każdy warsztat bowiem będzie zajmował się realizacją zupełnie innych zadań w tym przypadku, a to będzie z kolei determinować kwestię wyboru samej kabiny. Musi ona bowiem być dostosowana do najczęściej realizowanych przez warsztat zadań. Niektóre modele kabin lakierniczych będą od razu wyposażone w kompresor, co jest znacznym ułatwieniem w wielu przypadkach, aczkolwiek jeśli na warsztacie posiadamy system sprężania powietrza, zakup takiego urządzenia raczej będzie zbędnym wydatkiem. W takich przypadkach kabina lakiernicza bez kompresora będzie o wiele lepszym wyjściem, gdyż podłączymy do niej tylko naszą sprężarkę warsztatową i będziemy gotowi do pracy. Oczywiście pod warunkiem, iż spełniać ona będzie wymagania konkretnego modelu kabiny lakierniczej. Warto także zwrócić uwagę na kwestię przyłączy wewnętrznych, bowiem możemy tutaj zastosować zarówno tradycyjne pistolety lakiernicze, ze zbiornikami na materiał lakierniczy lub pistolety bez zbiornika, gdyż kabiny mogą być wyposażone w zbiorniki wbudowane. W takich przypadkach lakier będzie uzupełniany w pojemniku wbudowanym w kabinę, co także przekłada się na usprawnienie procesu, gdyż pistolet jest o wiele lżejszy niż tradycyjne pistolety.

Niezbędny osprzęt do kabin lakierniczych.

Oczywiście aby eksploatacja kabiny lakierniczej była wystarczająco efektywna, należy także zadbać o niezbędny do danego modelu osprzęt. Tutaj z kolei w każdym modelu niezbędne będzie pozyskanie odpowiednich filtrów które mają za zadanie oczyszczać powietrze wprowadzane do przestrzeni roboczej kabiny, jak i powietrze odprowadzane na zewnątrz, by nie dopuszczać do skażenia środowiska. Będzie nam więc potrzeby odpowiednie filtr do kabiny lakierniczej na każdy wlot i wylot i powietrza, co pociąga za sobą pewne koszty, jest jednak kwestią nieuniknioną, jeśli chcemy osiągnąć odpowiedni poziom efektywności prowadzonych za pomocą kabiny lakierniczej prac. Bez dobrej jakości filtrów do kabin lakierniczych, trudno będzie nam osiągnąć dobry poziom realizowanych prac, co rzecz jasna przełoży się na efektywność całego warsztatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *