Jakość wykonania pomieszczenia akumulatorowni.

Pomieszczenie akumulatorowni na obiektach produkcyjnych oraz magazynowych, powinno być przede wszystkim wykonane w sposób zapewniający bezpieczne ładowanie baterii trakcyjnych. W tym celu należy przestrzegać pewnych wytycznych i przepisów, co oczywiście będzie pociągać za sobą pewne koszty. W przeciwnym jednak razie, będziemy prowadzić do powstawania całkiem poważnych zagrożeń. Przede wszystkim, będzie to zagrożenie wybuchowe, oraz zagrożenie zatruciem wodorem i jego pochodnych przez pracowników. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, jakie zabezpieczenia należy tutaj podjąć, aby ładowanie baterii trakcyjnych na obiektach przemysłowych i magazynowych było w stu procentach bezpieczne.

Odrębne pomieszczenie akumulatorowni.

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, iż akumulatorownia powinna być zlokalizowana w odrębnym pomieszczeniu. Jest to swego rodzaju podstawowym wymogiem bezpieczeństwa. Aczkolwiek do dziś w wielu zakładach ładowanie akumulatorów realizowane jest w rogu hali na paletach. To niestety stwarzanie zagrożenia. Palety to drewno, czyli materiał łatwopalny, wobec czego też, takie podejście stwarza dość poważne zagrożenie. Odrębne pomieszczenie będzie tutaj warunkiem niezbędnym. Co więcej, powinno ono być starannie wykonane zgodnie z poniższą listą wymogów. Pomieszczenie to powinno być wyposażone w następujące elementy:

  • Podłoga i ściany wykonane z materiału kwasoodpornego.
  • Doprowadzenie bieżącej wody
  • Nie iskrzący system oświetlenia
  • System detekcji wodoru połączony z systemem wentylacji
  • Bezpieczna instalacja elektryczna

Są to podstawowe elementy zapewniające maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa pracy podczas ładowania baterii trakcyjnych. Warto tutaj podkreślić, iż w zdecydowanej większości przypadków niestety wymogi te nie są spełniane, co prowadzi do poważnego zagrożenia wybuchowego, oraz zagrożenia zatrucia pracowników.

Profesjonalne wykonane projekty i realizacje akumulatorowni będą tego typu, podstawowe zabezpieczenia przewidywać, dzięki czemu będzie to akumulatorownia rzeczywiście bezpieczna. Warto o tym pamiętać, aby zapewnić sobie maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa eksploatacji tego typu pomieszczeń.

Dodatkowe wyposażenie.

Wartym podkreślenia jest tutaj także fakt, iż w pomieszczeniu akumulatorowni powinniśmy zainwestować w pewne dodatkowe wyposażenie. Będzie ono wpływać na podniesienie poziomu komfortu pracy, oraz na dodatkowe zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać, bowiem tutaj będziemy mieć już do czynienia z niezbyt dużymi nakładami. Po prostu trzeba będzie inwestować w niezbędne wózki do transportu akumulatorów, które będą wyposażone w dodatkową wannę ze stali kwasoodpornej. Przydatne będą także wózki serwisowe, które ułatwią nam chociażby uzupełnienie płynów w akumulatorach bez konieczności ich ruszania z miejsca. Jednym słowem są to kwestie zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu pracy w toku ładowania baterii trakcyjnych. Warto o tych kwestiach pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *