Jakość dźwięku domowego systemu audio.

Na jakość dźwięku osiąganego w domowym systemie audio, wpływ będzie mieć stosunkowo wiele czynników. Należy je wszystkie uwzględnić, wybierając sprzęt audio, a nawet dobierając meble do salonu. Będzie to mieć dość istotny wpływ na akustykę a przez to także na jakość. Oczywiście nie można tutaj zapominać o kwestiach takich jak prawidłowe dobranie wzmacniacza do konkretnego pomieszczenia i odpowiednich głośników. Bardzo istotne będą także same przewody głośnikowe, jak i przewody audio. Przyjrzyjmy się wobec tego nieco bliżej kwestiom doboru poszczególnych elementów całego systemu audio do salonu, aby mieć przynajmniej podstawową wiedzę w tym zakresie.

Jakość poszczególnych podzespołów.

przewody głośnikowe Kimber KableNie da się ukryć, iż wpływ na to jaki będzie w naszym salonie rozchodził się dźwięk, będzie mieć jakość poszczególnych podzespołów. Choćbyśmy nie wiem ile pracy włożyli w adaptację akustyczną pomieszczenia, to słabej jakości elementy zestawu audio nie będą w stanie tutaj nic zdziałać. Zacząć wypadałoby od najczęściej pomijanej kwestii w tym przypadku czyli od przewodów głośnikowych. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ na jakość przesyłanego sygnału audio do głośników będą mieć właśnie przewody głośnikowe. W zdecydowanej większości domowych systemów audio, zawsze można zetknąć się z takim samym podejściem, a mianowicie zakupem najtańszych przewodów. Tutaj zaś naprawdę wystarczy zamiast 20 PLN wydać 100-150 na parę solidnych przewodów, a jakość dźwięku ulegnie natychmiastowej wręcz poprawie.

Wzmacniacz do systemu audio.

Oczywiście to samo będzie tyczyć się wzmacniacza w domowym systemie audio. Dobry wzmacniacz zapewni prawidłowe zasilenie kolumn głośnikowych i zadba o to, aby wzmacniany sygnał charakteryzował się jak najmniejszym poziomem strat i zniekształceń. Powinien on być wykonany z jak najlepszych podzespołów, a co za tym idzie, z całą pewnością będzie też stosunkowo sporo kosztować. Jednakże można tutaj przyjąć założenie, iż w granicy około 1 tys. PLN będziemy w stanie dokonać zakupu całkiem dobrego i solidnego wzmacniacza. Musimy jednak pamiętać, iż wzmacniacz stereo to nie wszystko w całym tym zestawie.

Pozostałe elementy zestawu.

W skład pozostałych, aczkolwiek w dalszym ciągu bardzo istotnych elementów domowego systemu audio wchodzić będą jeszcze kolumny głośnikowe, które muszą być prawidłowo dobrane do mocy i oporności wzmacniacza. Do tego dochodzi jeszcze kwestia samego odtwarzacza, który będzie odpowiedzialny za odczyt sygnału i jego przesłanie do wzmacniacza. Tutaj też bardzo ważną rolę odgrywać będą przewody audio, które także powinny być jak najlepszej jakości i zapewniać jak najniższy poziom strat. Oczywiście straty zawsze jakieś będą niemniej jednak dobre przewody gwarantują ich bardzo niski poziom.

Podsumowanie

Jednym słowem zestaw audio do domu to dość skomplikowana kwestia, tym bardziej, iż cały ten zestaw musimy jeszcze prawidłowo ustawić i przystosować do jego parametrów całe pomieszczenie w kwestii przynajmniej podstawowej akustyki. Wymaga to od nas kolejnych nakładów finansowych, jednakże w zamian otrzymamy rzeczywiście bardzo wysoki poziom jakościowy otrzymywanego dźwięku, co w tym przypadku jest dla nas kwestią najważniejszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *