Jak sprawić żeby pracownik pracował wydajniej?

motywacja pracownikow

Jaki czynnik sprawia, że nasz pracownik pracuje lepiej? Jest to dość rozbudowane zagadnienie, ale obowiązkowe i dlatego o nim napiszę: to motywacja pracowników. Niezbędna, by w ogóle miał on poczucie obowiązku przyjścia do pracy. Można bowiem powiedzieć, że to pracownik jest najważniejszy. Bez niego osoba zarządzająca nie osiągnie zamierzonego celu i nie odniesie sukcesu.

Jak motywować? Poza wytłumaczeniem, jak dokładnie powinno być wykonywane nasze zadanie (lider w zespole), wspieraniem i konstruktywnym, spokojnym krytykowaniem należy poruszyć podstawową rzecz – pieniądze. Kto bowiem odczuje chęć wstawania o 4 rano, jazdy w jedną stronę do pracy 30 kilometrów po to, żeby dziesiątego dnia miesiąca zobaczyć na koncie tysiąc złotych? Przychodzimy do pracy głównie po wynagrodzenie za poświęcony czas i chęć jakiejś realizacji siebie, a nie chodzenia jak robot przez cały tydzień za niską stawkę. Pracownik musi CHCIEĆ przyjść do pracy. Gdy pracownik tak właśnie jest ustosunkowany do wykonywania powierzonych mu obowiązków, wtedy szef może uznać to jako swój sukces.

Druga rzecz, to umowa. Niestety obecnie kolosalna część wykonywanych zawodów bazuje na tzw. „umowie śmieciowej”, czyli zleceniu. Nie odprowadzamy żadnych składek emerytalnych (a przecież nie będziemy w stanie przez całe życie ciężko i wydajnie pracować, trzeba w końcu odpocząć i nie martwić się już o pieniądze, prawda?). Ponadto taki rodzaj umowy można w każdej chwili rozwiązać nie podając przyczyny. Co to za „pewność” dla pracownika? Logicznym jest, że dobrze zmotywowany pieniężnie i odpowiednio przeszkolony pracownik będzie chciał przyjść do pracy, można więc podpisać z nim normalną, uczciwą umowę o pracę. Niestety nie stosuje się takich praktyk, ponieważ zaufanie szefów i kierowników jest mocno nadszarpnięte przez niewłaściwie przygotowanych pracowników.

Ogólnie, po prostu trzeba być człowiekiem, rozumieć ludzi, wymagać od nich ale też sprawić, żeby chcieli wymagać od siebie. To właśnie jest odpowiednia motywacja pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *