Jak poprawnie dobrać kocioł centralnego ogrzewania?

Poprawny wybór kotła centralnego ma olbrzymie znaczenie, bowiem dzięki niemu będziemy przecież zabezpieczać swój dom przed zimnem które w trakcie sezonu zimowego niestety spadnie na nas wszystkich jak grom z jasnego nieba. Doboru kotła centralnego należy dokonać z rozwagą, aby jednocześnie zapewnić sobie odpowiednie możliwości ogrzewania naszego domu, czyli kocioł musi być o odpowiedniej mocy i wydajności cieplnej, a jednocześnie nie powinien narażać nas na zbyt wysokie koszty eksploatacji, czyli nie powinien zużywać zbyt wielkich ilości materiałów opałowych. Dlatego też, warto do tego zadania podejść z odpowiednim zaangażowaniem, gdyż od niego zależne będą koszty ponoszone przez nas z tytułu ogrzewania, oraz komfort warunków w jakich przyjdzie nam spędzić nadchodzącą zimę.

Moc kotła grzewczego

Moc kotła to jego zdecydowanie najbardziej istotny z naszego punktu widzenia parametr. Wyrażana w kilo watach, przekłada się na to, jak dużo ciepła będzie on w stanie wytworzyć. Przy odpowiednim dopasowaniu mocy kotła, będzie się ona przekładała na efektywność ogrzewania. Precyzyjne wyliczenie mocy kotła, jaki będzie dla naszych potrzeb najlepszym rozwiązaniem będzie stosunkowo trudne, bowiem trzeba by tutaj w pierwszej kolejności przeprowadzić audyt energetyczny. Należy określić w jakim stopniu ciepło jest przez budynek tracone poprzez ściany, drzwi i okna. Możemy tutaj przyjąć założenie, iż w przypadku budynku bardzo dobrze ocieplonego w zupełności rozsądnym przelicznikiem mocy będzie 60W/m2. Wraz z obniżaniem się poziomu ocieplenia budynku, trzeba będzie zwiększać ten współczynnik, aby ogrzewanie w ogóle miało sens. Do tego rzecz jasna dochodzą jeszcze same grzejniki oraz och powierzchnia grzewcza, którą także należy dopasować dość dobrze do każdego poszczególnego pomieszczenia. Co więcej, warto tutaj pamiętać, aby moc kotła oraz grzejników była nieco większa niż ogólne zapotrzebowanie naszego budynku, na wypadek nagłego spadku temperatury poniżej ogólnego poziomu, który średnio utrzymuje się w naszym regionie geograficznym. Można więc powiedzieć, iż niezależnie od tego jaki kocioł wybierzemy ostatecznie, trzeba będzie go dobrze dopasować pod względem mocy, aby spełniał on swoje podstawowe zadanie.

Właściwy wybór.

Musimy jeszcze zastanowić się na typem kotła, a raczej nad rodzajem spalanych w nim materiałów, co także ma dość spore znaczenie. Chodzi tutaj o dostępność materiałów, bowiem jeśli w danej okolicy będziemy mieli mało danego surowca ciężko będzie nam przystępnie cenowo ogrzewać nasz dom. Decydują się na przykład na kocioł C.O. na miał musimy mieć gwarancję iż materiału tego, będzie w naszej okolicy pod dostatkiem, bowiem w przeciwnym razie koszty ogrzewania będą nam stale rosły. Warto tutaj także zwrócić szczególna uwagę na to jakiego producenta kocioł wybierzemy, bowiem niektórzy z nich, tacy jak chociażby Kielar mają tutaj wyrobioną już sporą renomę i dobrą opinię, przez co tez ich kotły będą o wiele lepsze niż inne. Chodzi tutaj głównie o jakość wykonania oraz o serwis gwarancyjny. Kupując dobrej jakości kocioł, od dobrego producenta, takiego jak właśnie Kielar, zapewniamy sobie o wiele lepsze warunki do poprawnego ogrzewania naszego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *