Jak oprawić obraz?

oprawa obrazów

Może nie każdy z nas jest miłośnikiem i wielkim fanem sztuki lecz mało kto nie doceni kunsztu prac Malczewskiego czy Chełmońskiego. Każdy zna przynajmniej jeden obraz Moneta i Picassa. W każdym domu na ścianie wisi jakiś obraz, portret, a może abstrakcja narysowana dziecięcą rączką.

Bez względu na to czym ozdabiamy nasze ściany dobrze byłoby odpowiednio przygotować dzieło do powieszenia. Oprawa obrazów to szczególnie ważna czynność, bez której nawet najlepsze arcydzieło nie będzie wyglądało dobrze. Przy wyborze ramy trzeba zwrócić szczególną uwagę na rozmiar oprawianego obrazu jak i na rodzaj materiału na którym dzieło zostało wykonane. Inaczej zabierzemy się do oprawy płótna lnianego, a inaczej do prawy pasteli olejnej. Niezwykle istotne jest również zabezpieczenie obrazu, w szczególności przy brzegach, tak aby ramka nie zniszczyła dzieła. Kolejnymi kwestiami, które trzeba przemyśleć przed kupnem ramy są jej kolor, materiał z którego jest wykonana oraz kształt. Jednymi z wygodniejszych są ramy aluminiowe. Łatwe w montażu, przyjemne i szybkie w czyszczeniu oraz miłe dla oczu. Pasują właściwie do każdego wnętrza od klasyki po aranżacje w starym stylu.

Warto nadmienić, że nie ma sensu oszczędzać wybierając systemy zawieszeń obrazów, a także na usłudze jaką jest oprawa obrazów. Przede wszystkim ze względu na ryzyko zniszczenia dzieła nieumiejętną próbą samodzielnego zakładania ramy. Wiele z ramek, mimo pięknego wyglądu ma bardzo skomplikowaną budowę przez co jej zamontowanie jest o wiele trudniejsze. Gdzie zatem znaleźć odpowiednie miejsce, w którym nasz obraz zostanie oprawiony? Najlepiej poszukać w internecie.

Jeśli jednak interesuje Cię tańsza opcja możesz przejść się do domu rzemiosła (jeśli takowy jest w Twoim mieście) i podpytać zawodowych malarzy jakie są ich sztuczki i tricki jeśli chodzi o oprawianie dzieł sztuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *