Jak dbać o opony w pojeździe?

Opony to jeden z ważniejszych elementów każdego samochodu czy też innego pojazdu. Element, który odpowiada za bezpieczeństwo jazdy, za jej komfort, zawsze warto więc dbać o to by w pojeździe było zamontowane dobre ogumienie. Nabywając je, nie należy jednak zapominać, że zakup dobrych opon to nie wszystko, o zakupione opony trzeba dbać. Troska o opony przełoży się na czas ich użytkowania, a więc będzie swego rodzaju oszczędnością.

Jak dbać o opony w swoim pojeździe? Bez względu na to czy chodzi o opony zimowe czy o opony letnie, troska o nie ma bardzo wielkie znaczenie. Aby uściślić pojęcie dbania o opony, warto podzielić temat na dbanie o opony podczas poruszania się pojazdem, na kołach którego są zamontowane i ogólnym dbaniem o ogumienie swojego pojazdu. Jazda pojazdem bardzo wpływa na stan i zużycie opon.

Sposób poruszania się pojazdem wpływa bezpośrednio na stan i zużycie opon, o czym wie każdy, dla kogo motoryzacja nie ogranicza się do przemieszczania się pojazdem z punktu A do punktu B, jest tematem, do którego podchodzi profesjonalnie. Jazda bardzo szybka, gwałtowne przyśpieszanie pojazdem i równie gwałtowne hamowanie, szybkie pokonywanie ostrych zakrętów, bezpośrednio wpłynie na stan bieżnika opony a konkretniej na jego gwałtowne zużycie.

Nie ma, co do tego żadnych wątpliwości. Zużycie opon może jednak nastąpić także z innych powodów i także podczas bardzo wolnej jazdy. Najeżdżanie oponami na ostre przeszkody, zbyt szybkie wjeżdżanie w nierówności, drogi, tym bardziej w nierówności zakończone ostrymi zakończeniami, co dla ubytków w asfalcie, jest po prostu charakterystyczne, może przyczynić się do uszkodzeń opony, z jej przecięciem włącznie. Taka sama sytuacja może nastąpić podczas pokonywania bardzo zaśmieconych odcinków drogi – kawałek szkła, gwóźdź czy inny śmieć, również może uszkodzić oponę. O opony należy także dbać w inny sposób.

Troska o opony nie powinna przejawiać się tylko w ostrożniej jeździe, czy unikaniu ryzyka ich uszkodzeń. Bardzo istotne jest to, by dbać o określony poziom ciśnienia w oponach. Wartości ciśnień w oponach, zawsze są zalecane przez producenta naszego pojazdu i należy ich w pełni przestrzegać, ciśnienie w oponach często kontrolując. Jazda ze zbyt wysokim ciśnieniem w oponach, wpływa na zużycie środkowej części bieżnika, jazda ze zbyt niskim ciśnieniem, wpływa na zniszczenie boków opony, dodatkowym problemem w tej sytuacji jest również zwiększone zużycie paliwa. Podsumowując. Opony samochodowe to element, którego ważności nie można bagatelizować. Są istotne z uwagi na bezpieczeństwo jazdy pojazdem, są również kosztowne w zakupie, w naszym interesie więc jest to, by można było korzystać z nich jak najdłużej.

Jeśli użytkowanie opon w naszym pojeździe będzie wiązać się z troską o ich stan, dbaniem o prawidłowe ciśnienie w oponach oraz innymi zabiegami, które na celu będą miały przedłużenie ich żywotności, efekt może być tylko jeden. Na danych oponach będziemy poruszać się o wiele dłużej, co oczywiście przełoży się i na oszczędność pieniędzy. Warto się o to starać.

Źródło: oponyturbo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *