Dobór Różaneczników i ich uprawa w przydomowym ogrodzie.

Wśród wszystkich krzewów ozdobnych, idealnie sprawdzających się w uprawie ogrodowej, zdecydowanie najciekawiej prezentują się Różaneczniki wszystkich odmian. Jest to roślina z rodzaju Rhododendron, która w zasadzie jest niezbyt wymagająca w zakresie pielęgnacji, choć trzeba jej bardzo starannie i precyzyjnie przygotować glebę do uprawy, oraz dobrać stanowisko. Trzeba także pamiętać o rozsądnym doborze samych odmian do uprawy, bowiem nie wszystkie będą wystarczająco dobrze znosić nasze warunki klimatyczne. Niektóre z nich po prostu nie będą w stanie przetrwać ostrej zimy, charakterystycznej dla naszej strefy klimatycznej, wobec czego będą nadawały się jedynie do uprawy doniczkowej, pozwalającej nam na ich schowanie do pomieszczeń gospodarczych na sezon zimowy.

Wybieramy odpowiednie odmiany i stanowisko uprawne.

W pierwszej kolejności trzeba będzie więc bardzo starannie przejrzeć wszystkie, dostępne odmiany na rynku i pozyskać podstawowe na ich temat informacje. W zasadzie to każda hurtownia z różanecznikami powinna nam udzielić podstawowych, a nawet dość obszernych informacji na temat dystrybuowanych odmian i ich wymagań uprawnych, oraz zakresu temperatur, które będą w stanie wytrzymać w sezonie zimowe. To bardzo ważna informacja, gdyż niektóre z odmian bez trudu poradzą sobie z mrozami sięgającymi poniżej 30 stopni, inne zaś z trudem przetrzymają minus pięć stopni Celsjusza. Trzeba tutaj pamiętać także o tym, iż nasza strefa klimatyczna charakteryzuje się przede wszystkim tym, iż mrozy w sezonie zimowym może i nie są najdłuższe, niemniej jednak sięgają w granicach minus dwudziestu stopni, i te dwa, tezy tygodnie przetrzymują. W takich warunkach, niestety wiele odmian może nie przetrwać zimy, a to po prostu automatycznie determinuje nas do wyboru innych do uprawy ogrodowej.

Stanowisko do uprawy Rhododendronów.

Co zaś tyczy się stanowiska do uprawy Różaneczników, trzeba pamiętać o jego prawidłowym zacienieniu i utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie usytuowanie stanowiska w bezpośrednim sąsiedztwie większych drzewek, które zagwarantują nam wysoki poziom zacienienia. Trzeba jednak zwrócić uwagę na gatunek drzewa, aby czasem nie miało takiego samego jak Rhododendrony, płytkiego systemu korzeniowego. W takim bowiem przypadku, większa roślina bez trudu poradzi sobie z przechwyceniem większych ilości wody i substancji odżywczych, co także niezbyt dobrze rokuje dla uprawy Różaneczników. Generalnie trzeba będzie tutaj dołożyć wiele starań w zakresie przygotowań, ale za to, kiedy już zapewnimy roślinom idealne warunki do wzrostu w naszych ogrodach, to w zasadzie możemy o nich całkowicie zapomnieć. Nie będą one od nas wymagać żadnych prac pielęgnacyjnych, poza dbałością o staranne i systematyczne nawadnianie. Można więc powiedzieć, iż roślina ta jest stosunkowo łatwa w uprawie, a co zza tym idzie, praktycznie rzecz biorąc, większość z nas, nawet bez większego doświadczenia ogrodniczego, powinna sobie poradzić z jej prawidłową uprawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *