Czy wykonanie łazienki w marmurze to dobry pomysł?

W ostatnim czasie coraz większa grupa inwestorów budujących swoje własne domy jednorodzinne, decyduje się na wykończenia wnętrz z zastosowaniem marmuru. Co prawda jest to rozwiązaniem bardzo kosztownym, jednakże z drugiej strony szalenie trwałym, odpornym na uszkodzenia i przede wszystkim niesamowicie wręcz estetycznym. Bardzo często też, inwestorzy decydują się tutaj na wykonanie łazienki w marmurze, co jest chyb najbardziej kosztowną inwestycją. Z drugiej zaś strony, przy dość wysokich kosztach, zapewnia nam niesamowite korzyści. Warto więc przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, bowiem może się okazać, iż wykonanie naszej łazienki w marmurze będzie całkiem przystępne, a korzyści niesamowicie wręcz istotne.

Dlaczego łazienki w marmurze to dobre rozwiązanie?

Przede wszystkim ze względu na charakterystykę samego pomieszczenia. Jak dobrze wiemy, w łazience będziemy mieć do czynienia z dużymi ilościami wody, pary i generalnie wilgoci. Takie środowisko nie jest zbyt dobre dla zwykłych ścian z cegły czy też tym bardziej z płyt G-K. Jeśli zaś zdecydujemy się na wykonanie łazienki w marmurze zyskamy zalety naturalnego kamienia, który będzie stanowić solidne zabezpieczenie naszych ścian. Oczywiście przy założeniu, iż wykonaniem wszystkiego zajmie się profesjonalny glazurnik, który zastosuje odpowiedniej klasy kleje do płyt marmurowych. Klej powinien być tutaj dodatkowo zaprawiony odpowiednim środkiem antywilgociowym. Ściany przed wykończeniem marmurem powinny także być odpowiednio zabezpieczone warstwą folii paroprzepuszczalnej, oraz odpowiedniej jakości gruntu.

Generalnie jednak, przy prawidłowym wykonaniu robót, będziemy mogli zapewnić sobie pełne zabezpieczenie ścian czy też podłogi przed negatywnym oddziaływaniem wilgoci, której w pomieszczeniu łazienki znajdziemy ogromne wręcz ilości.

Czy wszystko w łazience można wykonać z marmuru?

Okazuje się, iż jak najbardziej tak. Możemy wykonać praktycznie całą łazienkę od podłogi aż po strop w marmurze. Jedynie armatura łazienkowa nie powinna być marmurowa, z przyczyn dość oczywistych. Na podłogi oraz ściany czy też nawet sufit, możemy zastosować odpowiednio przycięte płyty marmurowe. Dokładnie tak samo jak z tradycyjnie stosowana glazurą. Dodatkowo, znajdziemy sporo elementów wykończenia łazienki, jak chociażby kompletne zabudowy armatury, obudowy umywalek pisuarów czy też sedesów. Wszystko kompleksowo w marmurze.

Co prawda trzeba będzie liczyć się z koniecznością poniesienia o wiele wyższych kosztów niż w przypadku zwykłej glazury, nie mniej jednak zalety zarówno estetyczne, jak i techniczne są warte tej ceny. Szacować można, iż jeśli na kompletny remont łazienki z zastosowaniem klasycznej glazury przyjdzie nam wydać około 15 tyś PLN, to w przypadku zastosowania marmur tę kwotę należy potroić. Jest to materiał kosztowny, i nie da się tej kwestii w żadnym razie przeskoczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *