Czy warto sięgnąć po lokatę nocną?

Produkty overnight skierowane są głownie do osób prowadzących działalność gospodarczą i pomimo, że oferty takie dostępne są również dla klientów indywidualnych, to przedsiębiorcy korzystają z nich najchętniej i najliczniej. Perspektywa dodatkowego zarobku bez utraty płynności finansowej jest opcją kuszącą i praktykowaną przez wielu właścicieli firm.

Cechy lokaty overnight

Decydując się na lokatę nocną warto wiedzieć, że istnieją jej dwa rodzaje, Klient może zdecydować, czy produkt ma być każdorazowo odnawiany na jego wniosek, czy działać w sposób automatyczny i na zasadach ustalonych jednorazowo w umowie. Pierwszy wariant jest nieco uciążliwy i zrzuca na deponenta obowiązek pamiętania o wydaniu bankowi dyspozycji odnośnie przedłużania lokaty o kolejny dzień i transferach funduszy z kont głównych firmy na subkonta założone na potrzeby overnight, dlatego zalecana jest opcja automatyczna, w której cały proces odbywa się bez udziału deponenta, aczkolwiek na zasadach uzgodnionych w umowie. Zwykle lokata ta funkcjonuje w ten sposób, iż po zakończeniu działalności firmy danego dnia środki przekazywane są na depozyt, gdzie nocą podlegają oprocentowaniu i generują zysk, a kolejnego dnia o poranku całość depozytu wraz z naliczonymi odsetkami znów jest do dyspozycji firmy. Cały cykl trwa nieprzerwanie do chwili zakończenia umowy.

Oprocentowanie i kwoty minimalne depozytu

W zamian za gwarancję płynności finansowej jaką przedsiębiorca otrzyma na lokacie overnight, musi liczyć się z dość niskim oprocentowaniem sięgającym 2-3%, zatem inwestując w tego typu produkt oszczędnościowy nie należy spodziewać się znaczących zysków. Warto jednak mimo wszystko rozważyć tego typu oferty, gdyż jeśli nawet zysk nie będzie duży, to przynajmniej pewny, a dodatkowa kwota regularnie wpływająca na konto firmy w dłuższej perspektywie może mieć duże znaczenie. Niestety produkt ten nie jest dla wszystkich, a to ze względu na dość wysoki próg minimalny depozytu, na jaki pozwolą sobie tylko zamożniejsi przedsiębiorcy. Wprawdzie wszystko jest kwestią indywidualną i banki różnie podchodzą do tego typu obostrzeń w swoich ofertach, jednak uboższe firmy powinny liczyć się z odmową udzielenia tego typu produktu. Można bowiem spotkać się z lokatami, których wymóg depozytu minimalnego ustalony jest na 10,000zł, a także na takie, gdzie absolutnym minimum jest 500,000 zł.

Czy warto?

Na pytanie, czy lokaty bankowe overnight są najlepszym sposobem na lokowanie kapitału firmy na procent nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż wszystko zależy od wielu czynników i indywidualnej kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Jeśli jednak płynność finansowa jest dla przedsiębiorcy priorytetem, wówczas warto zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem i ulokować kapitał na dodatkowy nawet niewielki procent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *