Zamość – perły polskiego renesansu

„Miasto Arkad”, „Padwa Północy”, „Perła renesansu” – tak opisywany jest Zamość i owe określenia są w pełni uzasadnione. Nie bez powodu już ponad 10 lat temu Stare Miasto Zamościa znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście znajdują się liczne zabytki, a jego układ urbanistyczny zachował dawny kształt od czasów powstania.

A trzeba wiedzieć, że Zamość został starannie zaprojektowany. Jan Zamoyski powierzył to zadanie pochodzącemu z Włoch architektowi – Bernardowi Morando. Zadanie to zajęło mu sporo czasu. Od 1576-1586 stworzył ogólny projekt i czuwał nad budową arsenału, Bramy Lubelskiej oraz pałacu, a lata 1587-159 poświęcił na wzniesienie ratusza oraz kolegiaty.

Dzięki pracy wykonanej przez włoskiego architekta zwiedzanie Zamościa jest niesamowitym przeżyciem, ponieważ wszystkie elementy miasta łączą się w harmonijną całość i są utrzymane w jednolitym stylu. Co ciekawe inspiracja była antropomorficzna: układ miasta miał odzwierciedlać budowę ciała człowieka. Kręgosłupem miała być ul. Grodzka, ramionami dzisiejsze ulice Solna i Moranda, sercem Rynek Wielki, głową dawny pałac, zaś organami wewnętrznymi Rynek Solny i Rynek Wodny.

zamość rynek solny

nauta.flog.pl

Również bastiony doczekały się antropomorficznej interpretacji: zostały przyrównane do rąk i nóg, które służą do obrony. Jakie atrakcje w zamościu warto zobaczyć? Na uwagę zasługuje przede wszystkim kwadratowy rynek o wymiarach 100×100 metrów, a szczególnie znajdujący się na nim manierystyczno-barokowy ratusz oraz ormiańskie kamienice.

Z pewnością warto zwiedzić dawny Pałac Zamoyskich, usytuowany przy ul. Akademickiej, który był wielokrotnie przebudowywany oraz pospacerować przy znajdującym się przy nim parku. Na uwagę zasługuje także Akademia Zamoyska, czyli jedna z pierwszych wyższych uczelni w naszym kraju oraz Arsenał przy ulicy Zamkowej.

Akademia Zamoyska

Warto do listy atrakcji dołączyć zwiedzanie Roztocza i położonego wśród wzgórz Krasnogrodu. Dobrze jest także zwiedzić zabytkowe kościoły, między innymi kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, kościół pw. św Mikołaja, kościół rektoralny pw. św. Katarzyny oraz katedrę pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła.


Wojciech – pilot wycieczek w biurze turystycznym Wygoda Travel, pasjonat sztuki, fascynata kultury japońskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *