Tajemnicze grzyby lecznicze Maitake

maitake

Nie od dziś wiadomo, że grzyby są bardzo zdrowe dla naszego organizmu. Są źródłem witamin z grupy B, zawierają również witaminy B12 i D. Mają w sobie łatwo przyswajalne składniki mineralne, takie jak np. żelazo, fluor, miedź, magnan. Wiele grzybów jest wykorzystywanych w medycynie Wschodu z powodu substancji czynnych, jakie posiadają tzw. grzyby witalne czy inaczej nazywane również leczniczymi, oraz terapeutycznymi.

Obecnie można zaobserwować zainteresowanie grzybami witalnymi jako źródłem w celu pozyskania leków przeciw chorobom cywilizacyjnym oraz produkcją szczepionek powszechnie stosowanych w medycynie.

Jednym z przykładów grzybów witalnych żagwica listkowata, znana jeszcze pod nazwą naukową Grifola frondosa czy japońską maitake (od słów ‘mai’ – tańczyć i ‘take’ – grzyb, czyli „tańczący grzyb”). Japońska nazwa wywodzi się z legend, według których grzybiarze starożytnych Chin i Japonii znajdując maitake tańczyli taniec radości, ponieważ wiedzieli, iż ich znalezisko jest cenniejsze od złota. W naturalnych warunkach grzyby te porastają przeważnie dęby, kasztany oraz okazjonalnie czerwone i białe buki w lasach mieszanych w północnej Japonii (ale można je spotkać również w Polsce), w okresie od sierpnia do października.

W Polsce występują bardzo rzadko i objęte są całkowitą ochroną. Owocniki żagwicy mają postać kępek i przypominają małe krzaczki pokryte liśćmi i składają się z wielu pojedynczych, zachodzących na siebie kapeluszy w kolorach żółtym, orzechowym czy brązowym. Uprawia się je również w hodowlach i wykorzystuje do produkcji leków czy parafarmaceutyków.

Zobacz więcej informacji na temat grzybów Maitake.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *