Sposoby osuszania budynków

osuszanie budynków

Jednym z największych zagrożeń dla konstrukcji domu jest wilgoć. Nie tylko narusza ona jego stabilność, doprowadza do erozji i niszczenia jego elementów, ale również jest niezwykle niebezpieczna dla mieszkających w nim osób.

Najczęstszym powodem pojawienia się wilgoci jest niewłaściwa izolacja fundamentów. Czasami gromadzenie się wilgoci w podpiwniczeniach związane jest nie tyle z ich nieodpowiednią izolacją, co z ich wieloletnią eksploatacją. Dzieje się tak w szczególnie starych budynkach.

Jeszcze inną przyczyną zawilgocenia jest zła izolacja termiczna przegród zewnętrznych. W ścianach mogą wtedy pojawić się miejsca zimniejsze tzw. mostki termiczne. Na skutek różnicy, która zachodzi pomiędzy ciepłem pomieszczenia mieszkalnego a zimną ścianą, dochodzi do skraplania się na niej wilgoci. W konsekwencji może prowadzić to do pojawienia się niebezpiecznego dla zdrowia domowników grzyba.

Pierwszą, niezbędną czynnością, jaką trzeba wykonać, chcąc pozbyć się zawilgocenia z budynku, jest osuszanie fundamentów. Tylko wtedy można przejść do pozostałych działań likwidujących wilgoć na ścianach i tynkach. Osuszanie fundamentów najczęściej polega na ich izolacji pionowej lub poziomej. Stosowane są one w zależności o typu zastosowanych fundamentów. Osuszanie ścian opiera się głównie na stosowaniu iniekcji odpowiednich środków chemicznych, które wnikając w ścianę, tworzą w niej warstwę izolacji. Jednak ten sposób osuszania nie zawsze jest trwały. Lepszym rozwiązaniem wydaje się podcinanie ścian budynków, jednak może ono naruszyć ich konstrukcję i jest o wiele bardziej pracochłonne.

Zniszczone przez wilgoć tynki najlepiej jest skuć i położyć takie, które będą hydrofobowe i wysokoprzepuszczalne. Po ich wyschnięciu warto pomalować ścianę farbą silikonową, która będzie dobrze zabezpieczała budynek przed wilgocią opadową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *