Bezpieczeństwo mienia

Każda nieruchomość, czy to osoby prywatnej, firmy lub działająca jako nieruchomość użyteczności publicznej, jest narażona na wystąpienie pożaru lub może paść ofiarą włamania. Z tych powodów ważne jest wcześniejsze zabezpieczenie ich przed wystąpieniem tych szkodliwych zjawisk. Jednymi z najlepszych metod są systemy przeciwpożarowe oraz systemy kontroli dostępu.

Systemy przeciwpożarowe

smoke-315874_1280

Systemy przeciwpożarowe występują w wielu wariantach oraz stopniach rozbudowania. Najprostsze systemy przeciwpożarowe opierają się, na odpowiednio rozmieszczonych czujnikach. Czujniki mogą być różnego rodzaju. Czujniki dymu, czujniki temperatury lub czujniki błyskowe. W zależności od pomieszczenia, zagrożeń w nim występujących i mienia się w nim znajdującego, możemy dobrać systemy przeciwpożarowe odpowiednie do niego. Systemy przeciwpożarowe oparte na bazie czujników dymu reagują najszybciej na pożar. Ich główna zasada działania opiera się na współpracy emitera światła (może to być dioda LED lub laser) z detektorem promieniowania świetlnego. Gdy wybucha pożar, dym uniemożliwia dostanie się odpowiedniej ilości światła do detektora i wywołuje alarm.

Wadą ich jest to, że nie tylko dym może wywołać alarm, ale wszelkie pyły znajdujące się w powietrzu w większej ilości np. kurz. Czujniki temperaturowe działają wolnej. Pożar musi ogrzać powietrze w pomieszczeniu do odpowiedniej temperatury, aby wywołać alarm, co czasem trwa dość długo. Czujniki błyskowe są przeznaczone do wykrywania wybuchów, więc stosowane są tam gdzie zagrożenie wybuchem jest realne. Systemy przeciwpożarowe poza alarmem mają wywołać odpowiednią akcję. Może to być alarm dźwiękowy, świetlny, włączenie zraszaczy lub automatyczny sygnał do straży pożarnej.

Systemy kontroli dostępu

fingerprint-979598_1280 (1)

Systemy kontroli dostępu mają za zadanie utrudnić, a przede wszystkim uniemożliwić niepowołanym osobom dostanie się na tren, na którym znaleźć się nie powinny. Możemy tu wyróżnić systemy kontroli dostępu oparte na czujnikach promieniowania podczerwonego, zabezpieczeniach mechanicznych, czujnikach w oknach i drzwiach, zamkach kodowanych np. liniami papilarnymi itp. Wszystkie systemy kontroli dostępu powinny ponadto być podpięte w układ monitorujący naruszenie układu, który to skieruje przeszkolone osoby w miejsce zagrożenia.

Sprawnie działające systemy przeciwpożarowe oraz systemy kontroli dostępu, chronią nasz majątek. Ważne jest aby były one dobrze przemyślane i funkcjonalne, wzbudzały jak najmniej fałszywych alarmów i nie były dla nas zbytnią przeszkodą, w normalnym użytkowaniu naszej nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *